25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, kalebassformad med dekor i blå-brun harpälsglasyr, dekor av vertikala linjer, signerad, h 33 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Moorcroft, William, vas, glaserat flintgods, 1930-tal, "Clematis", signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Figurin, porslin, kvinna med blomsterkorg, KPM (Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur) Berlin, 1800-tal, polykrom bemålning, h 15 cm, nagg
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, skål på 4 kulfötter, glaserat flintgods, dekor nr 4, signerad, l 25 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, lockask, glaserat lergods, dekor av fartyg, signerad, h 20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat" (modell 90556), ur serien "Catwalk", signerad, höjd 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 21 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, vas, delvis glaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, lockask, gul- och blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 6 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, h 16,5 cm, i originalförpackningar
Final bid5,500 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Okänd designer för Rörstrand, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods,  jugend, 1900-talets början, "Daldansen", h 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
Est600 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 28 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK