Loading...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Closed
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt  trä, Kina, 1900-tal, höjd 65 cm
642
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt trä, Kina, 1900-tal, höjd 65 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger av kvinnor och barn i landskap mm, h 62 cm, medföljer senare träsockel
649
Golvvas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger av kvinnor och barn i landskap mm, h 62 cm, medföljer senare träsockel
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
Closed
Golvvas, Kina, dekor av fåglar och växtlighet, 1900-talets 2 hälft, höjd 62 cm
654
Golvvas, Kina, dekor av fåglar och växtlighet, 1900-talets 2 hälft, höjd 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pall, Kina, hexagonal form, dekor av lotus och fågel mot svart fond, längd 50 cm
664
Pall, Kina, hexagonal form, dekor av lotus och fågel mot svart fond, längd 50 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bokstöd, 1 par, skuren nefrit, fohundar, höjd 15 cm, enstaka nagg
669
Bokstöd, 1 par, skuren nefrit, fohundar, höjd 15 cm, enstaka nagg
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm
670
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
686
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
690
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulpturfragment, Buddahuvuden, 2 st, brons, Khmer-stil, 1900-tal, höjd 16 respektive 17 cm
691
Skulpturfragment, Buddahuvuden, 2 st, brons, Khmer-stil, 1900-tal, höjd 16 respektive 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
695
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
711
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
717
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
721
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
722
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
723
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Amulett, halssmycke, metall, textil och läder, Afrika, höjd ca 30 cm
726
Amulett, halssmycke, metall, textil och läder, Afrika, höjd ca 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
727
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av Fo-hundar, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare borrad för lampmontage, h inklusive lamphållare 43 cm
728
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av Fo-hundar, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare borrad för lampmontage, h inklusive lamphållare 43 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
736
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
737
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väggrelief, skuren sten, möjligen Asien, höjd 28 cm
738
Väggrelief, skuren sten, möjligen Asien, höjd 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lampbord, Kina, dekor av kvinnor, inlägg av pärlemor, längd 56 cm
755
Lampbord, Kina, dekor av kvinnor, inlägg av pärlemor, längd 56 cm
Final bid450 SEK
Est40 - 500 SEK
Closed
Sideboard/bar, svartlackerat trä med benintarisa, Kina, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 97 cm
762
Sideboard/bar, svartlackerat trä med benintarisa, Kina, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 97 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
774
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm
825
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.