Loading...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
45
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gräddkanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av personer i palats, h 10 cm
64
Gräddkanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av personer i palats, h 10 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
66
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
117
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
151
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
154
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
158
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
211
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm
225
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
237
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm
242
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
262
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
263
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
272
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
282
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
293
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
307
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
308
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
311
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
312
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
318
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
354
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
356
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
383
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
400
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
407
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
409
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
429
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, akvarell och tusch, synlig pappersstorlek 26 x 32 cm
496
Okänd kinesisk konstnär, akvarell och tusch, synlig pappersstorlek 26 x 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stridsklubba, stål, så kallad Gada, Indo-persisk, 1800-tal, dekor av stiliserade djurhuvuden, l 78 cm
532
Stridsklubba, stål, så kallad Gada, Indo-persisk, 1800-tal, dekor av stiliserade djurhuvuden, l 78 cm
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Svärdskarbin, stål med kolv/balja i hardwood, Burma, 1800-talets 1 hälft eller mitt, förgyllda beslag, total l
533
Svärdskarbin, stål med kolv/balja i hardwood, Burma, 1800-talets 1 hälft eller mitt, förgyllda beslag, total l
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
539
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
553
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Anmodersskulptur, snidat trä, möjligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, stående kvinna med halsband i sten, höjd 45 cm
558
Anmodersskulptur, snidat trä, möjligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, stående kvinna med halsband i sten, höjd 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
560
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
564
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Final bid2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 79 cm
587
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 79 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets 2 hälft, höjd 27 cm
588
Mask, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets 2 hälft, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
619
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kpelie, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
620
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kpelie, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd afrikansk konstnär, halsband/hänge, vårtsvinsbetar, sten och pärlor, kedjans längd 62 cm
629
Okänd afrikansk konstnär, halsband/hänge, vårtsvinsbetar, sten och pärlor, kedjans längd 62 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
634
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kortsvärd i balja, så  kallad Tulwar, niellerad metall, Indien, 1900-tal, tot längd 48 cm
635
Kortsvärd i balja, så kallad Tulwar, niellerad metall, Indien, 1900-tal, tot längd 48 cm
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm
637
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, förgylld och försilvrad brons, Kusunoki Masashige till häst, efter originalet i Tokyo från 1900, höjd 33 cm
638
Skulptur, förgylld och försilvrad brons, Kusunoki Masashige till häst, efter originalet i Tokyo från 1900, höjd 33 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, Buddhahuvud, Burma, 1900-tal, cire-perdue-teknik, höjd 13 cm
639
Skulptur, patinerad brons, Buddhahuvud, Burma, 1900-tal, cire-perdue-teknik, höjd 13 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
640
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
641
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.