EN
Loading...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
1
Thorén, Esaias, olja, ”Skål, gren och blad”, signerad och daterad -31, 38 x 55 cm, a tergo utställningsetikett
Final bidNo bids
Est320,000 - 340,000 SEK
6
Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant
Final bidNo bids
Est32,000 - 34,000 SEK
7
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm, Dotremont grundade,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
15
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
32
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
33
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
34
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
35
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
36
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
44
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
48
Fyt, Jan, hans art, olja, 1600-tal, stilleben med villebråd och markatta, 89 x 121 cm
Final bidNo bids
Est28,000 - 30,000 SEK
49
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm
Final bidNo bids
Est15,000 - 16,000 SEK
54
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
56
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
57
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
58
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
59
Svensson, Roland, färglitografi, "Nätbåten Gillöga", signerad och numrerad 64/250, synlig pappersstorlek 45 x 58 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
60
Svensson, Roland, färglitografi, "Rorsman Jacob Wallenberg", signerad och numrerad 41/190, synlig pappersstorlek 69 x 56 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
61
Svensson, Roland, färglitografi, Gillöga, Västerhamn, signerad och numrerad P.T, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
71
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
72
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
81
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
84
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, signerad och numrerad 429/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
93
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
95
Martin, Johan Fredrik efter Elias, etsning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek 58 x 83 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
97
Jirlow, Lennart, färglitografi, Fiolspelaren, signerad, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
98
Jirlow, Lennart, färglitografi, "Flaggspel", signerad, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
108
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
115
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
116
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
Final bid2,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
117
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
118
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
121
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
122
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
123
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
124
Warhol, Andy, signerat vykort, Superman, 16 x 16 cm, proveniens: Bengtsson Fine Art Landskrona
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
125
Bonniér, Olle, färglitografi, "Rymdsnurra", signerad, daterad -89 och numrerad 14/99, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
156
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
158
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
163
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
166
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
170
Qvarsebo, Michael, olja ”Katt”, signerad och daterad 2009, 38 x 46 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
173
Qvarsebo, Michael, olja, Katt, signerad och daterad 2009, 20 x 20 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
183
Mann, Gunilla, färglitografi, "Kolmården", signerad och numrerad 102/290, pappersstorlek 42 x 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
185
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
186
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
195
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
202
Rex, Göte, olja, näten torkas, signerad, 21,5 x 26 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.