Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, längd 135 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Starck, Philippe för Aleph/Driade, Italien, stol, lackerad metall och böjträ med svart läderklädsel, "Costes", design för Café Costes, Paris, design 1984
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny med handbroderad klädsel, oscarianska, 1800-talets slut
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Soffgrupp, 2 + 1 delar, skuren valnöt med djuphäftad sammetsklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 170 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 140 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, så kallade Emmafåtöljer, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Damarbetsbord, valnötsrot med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, uppfällbar skiva varunder lös inredning, b 55 cm, smärre fanerdefekter
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Aamodt, Jahn  för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Skrivpulpet, grönmålat och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, bredd 89 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 59 cm
781
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 60 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, ek med intarsia och bronsbeslag, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets slut, kannelerade ben, b 105 cm, skiva från sekelskiftet 1900, lås saknas
798
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
799
Est1,100 - 1,200 SEK
800
Est2,200 - 2,400 SEK
Damskrivbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 3 lådor i sarg, bakstycke med uppsatser, b 106 cm
801
Est1,100 - 1,200 SEK
802
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, taburett, senare klädsel, denna av Heli Heino, längd 102 cm
812
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
813
Est600 - 700 SEK
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak,  modell 145 K, höjd 105 cm
814
Est1,100 - 1,200 SEK
815
Est2,200 - 2,400 SEK