371 Stor samling pre-Columbianska förmål, (Chupicuaro?), monterade på tavla; pilspetar obsidian, figuriner/fragment terrakotta, 3 ringar brons mm, totalt drygt 100 föremål, tavlans yttermått 45 x 55 cm;
proveniens: hemförda på 1950-talet av svenske chefen för Atlas Copco i Mexiko
Estimate | 2,200 - 2,400 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 50 SEK |