EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lowest lot number
- Vapen, mynt, medaljerClear filters
36
Flintlåspistol, Spanien/Balkan, 1700-tal, valnötsstock med silverinkrusteringar, pipa signerad G Fernandez (Geromino F, Madrid, verksam1690-1727), lås med svårtydd signatur, längd 47 cm,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
37
Flintlåspistol, mässing, så kallad Kubur, lås och pipa i stål, Osmanska riket, Balkan, 1800-tal, dekor av örnar mm, längd 50 cm
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
40
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
103
Stort parti mynt, Sverige, cirka 40% av dem silver, total vikt cirka 3,4 kilo
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
109
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken, Carl XVI Gustaf, vikt inklusive band och nål 14,5 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
177
Brevkniv/dagger, brons, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av Adam och Eva, ormar mm, total l 20 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
179
Spjut, 2 st, side och trä, 1900-tal, 1 Massaï, längd 204 respektive 154 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
215
Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utförd 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 70 x 55 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
220
Tartandolk, metall, glas och plast (!), sk Sgain Dubh, Skottland, 1900-talets slut, tot l 20 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
235
Bajonett i balja, modell K/98, Tyskland, klinga märkt Rich A Herder Solingen, årsstämplad (10)17, total l 40,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
249
Korkpistol, litograferad plåt, Tiger Auto-Pistol, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
265
Knivar i balja, 10 st, sekelskiftet 1900 och senare, Holberg, Dahlgren med flera, någon smärre skada
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
300
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav VI Adolf 1969, total guldvikt cirka 35 gram,
Final bid18,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
327
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
344
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
346
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
365
Värja, stål, modell liknande så kallat Soldatsvärd M/1653 men av samansatta delar, tveeggad klinga med stämplar från Wira Bruk, hjärtformade parerstänger med tumgrepp, stållindad kavel,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
371
Stor samling pre-Columbianska förmål, (Chupicuaro?), monterade på tavla; pilspetar obsidian, figuriner/fragment terrakotta, 3 ringar brons mm, totalt drygt 100 föremål, tavlans yttermått 45 x 55 cm;
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
376
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
377
Hjälm, lackerad plåt, Italien, M/1915/16
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
378
Hjälm, lackerat stål, Italien, M/33
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
380
Soldatring, silver, Finland WWII, graverad dekor av Finlands Riksvapen, otydliga stämplar 1940, innerdiameter 19 mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
405
Parti äldre frimärken
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
434
Kniv i balja, vitmetall, smide, horn mm, Tibet/Nepal, 1900-tal, l 21 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
456
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, skiktlimmat trä, läder och smide, signerad, total l 20 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
457
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, Oregon Pine, läder och smide, signerad, total l 24 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
458
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, läder och smide, signerad, total l 18 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
459
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, läder och smide, signerad, total l 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
460
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, körsbär, tenn, läder och smide, signerad, total l 23 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
461
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 23 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
462
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 17 cm, klingan från Helle
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
463
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 18 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
464
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, skiktlimmat trä, läder och smide, signerad, total l 21 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
471
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 27 cm, oidentifierad smedstämpel
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
472
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, björk, läder och smide, signerad, total l 19 cm, klinga från Brusletto
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
473
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 27 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
474
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 24 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
475
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel OG
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
476
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
477
Kniv i balja, näver, smide och läder, så kallad Kauhava-kniv, Sverige eller Finland, total l 23 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
484
Kniv i balja, björk, horn, smide och läder, signerad HN för Harry Nilsson, Paharova, Hakkas, total l 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
485
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 23 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
486
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 20 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
487
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 18 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
488
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, ben, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
489
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, eneträ, ben, läder och smide, signerad, total l 20 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
496
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel OG
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
497
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel OG
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.