Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kandelabrar för 2 ljus, 1 par, patinerad brons, rokokostil, sekelskiftet 1900, vridna armar, dekor av löv mm, höjd 18 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Ikon, emaljerad brons, Ryssland, 1800-tal, De tre Hierarkerna, h 6,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
Est400 - 500 SEK
Fotografiska glasplåtar, 10 st, 1900-talets första hälft, huvudsakligen militaria
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, gustaviansk, otydliga stämplar Stockhom 1772, l 88 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, svårtydda svenska stämplar HS eller SH 17-1800-tal, l 90 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, höjd 40 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Ålljuster, 2 st, smide, 18-1900-tal, längd 40-42 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Kandelabrar, 1 par, förgylld metall, nyrenässansstil, 1900-talets 2 hälft, höjd 38 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jordglob med belysning, Krauses Politiska, 1900-talets mitt, total h 50 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Two faces, ljusstake, smide och mässing, höjd 20,5 cm
Est400 - 500 SEK
Spegel, bronserat trä och stuck, Gustavs, 1900-talets 1 hälft, höjd 135 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Dockhus, Lundby, 1960-70-tal, med diverse möbler, längd 71 cm
Est300 - 400 SEK
Est7,000 - 7,500 SEK
Skulptur, patinerad, brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, "Törneutdragaren", efter original från antiken, h 32 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, Silenius och den unge Dionysios - kopia efter original, möjligen efter Lysippos från cirka 300 f Kr, h 35 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Ljusstake, tenn, sengustaviansk, kvadratisk med stiliserad akantusdekor, stämplad Petter Höijer, Örebro, verksam 1796-1819/20, signerad med skrivstil i formen, höjd 31,5 cm. skador
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggplåt, driven koppar, 1900-talets 1 hälft, dekor av Stora Riksvapnet, diameter 47 cm
Est400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Äppelskalare, gjutjärn, varierande längd
Est350 - 400 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Skulptur, skuren soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
Est300 - 400 SEK
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806,
Est500 - 600 SEK
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 96 cm, genomgående handtag, detta något kortat
Est400 - 500 SEK
Takkrona/viltkrok, svärtat smide, 1900-tal, dia 60 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Tennstop, cylindriskt med bukigt lock, infattad medaljong av Oskar I, stämplat 1860, höjd 19 cm
Est200 - 300 SEK
Tennstop, cylindriskt med bukigt lock, infattad medaljong av Karl XII, stämplat Lars Löfgren Uppsala 1828, höjd 20cm
Est200 - 300 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
Est700 - 800 SEK
Cirkelhyvel, skuren valnöt och smide, daterad 1744, l 39 cm, hyvelblad saknas
Est1,100 - 1,200 SEK
Vinkylare, nysilver, England, 1900-tal, höjd 21cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Dragspel, Hohner, Verdi III
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 "
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Teaterkikare i fodral, 1900-talets början, höjd 6 cm
Est300 - 400 SEK
Bronser, 5 st, jordfynd, ushepti Egypten, buddha Burma (?) mm, h 5 - 9 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Snusdosa, lackarbete, Vishnyakov & Söner, Ostashkovo, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, dekor av trojka, längd 8 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK