Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kaminur med slag, brännförgylld och grönpatinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av man på klippformation, h 43 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Stekhuv, pläter, England, sekelskiftet 1900, slät med oidentifierad, graverad crest, otydliga stämplar,l 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Vägglampetter, 1 par, förgyll trä, gustavianska, 17-1800-tal, krönande rosett, h 45 cm, delvis bronserade, ljusarmar från empiretid
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Bägare, nysilver, Baltiska Utställningen 1914, dekor av storkar efter design av Ernst Norlind, stämplad C G Hallberg, h 8,5 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Elgrill, Power XL, PG-1500, förefaller oanvänd
Est500 - 600 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, vit marmor med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-tal, h 22 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä, Italien, 1900-tal, h 36 cm
Est400 - 500 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Vägghylla med handdukshållare, svarvat och bonat trä, sekelskiftet 1900, l 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing och patinerad koppar, empirestil, Otto Meyer, Stockholm 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstakar, 1 par, brons, empire, 1800-talets 1 hälft, h 24 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
de Franoz, Francois-Charles, brevpress/relief, förgylld brons på sockel i belgisk marmor, dekor av Napoleon I, gjuten signatur, 8 x 8 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, handdukshängare, förgylld mässing, h 102 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK