Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Silvermynt, 8 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825, smärre repor
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Silvermynt, 8 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1827
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Silvermynt, 12 Skilling, Oskar I, Norge 1846
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 12 Skilling, Oskar I, Norge 1855
Final bid1,900 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 12 Skilling, Karl XV, Norge 1865
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1823
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825
Final bid6,500 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1830
Final bid14,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1836
Final bid15,000 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Oskar I, Norge 1846
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Oskar I, Norge 1847, repor
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XV, Norge 1865
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, kroner, Håkon VII, Norge 1907, minne av unionsupplösningen 1905 med korslagda gevär
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Andersson, Johannes för Trensums, soffa, grön, original ylleklädsel på stålben, "Capri" 1960-tal, längd 228 cm, stoppning torkad
Final bid8,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Andersson, Johannes för Trensums, soffa, grön, original ylleklädsel på stålben, "Capri" 1960-tal, plakettsignerad, längd 228 cm, stoppning torkad
Final bid8,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Andersson, Johannes för Trensums, tillskriven, soffbord, ek, välvda sidor, längd 174 cm, proveniens: inköpt tillsammans med föregående två soffor
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti koppar- och silvermynt, Norge, 1800-talets 1 hälft och mitt, mestadels Karl XIV Johan
Final bid4,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Silvermynt, 11 st samt 1 kopparmynt, Norge, Oskar I och Karl XV
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Silvermynt, 9 st, Norge, Karl XIV Johan och Oskar I
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Silvermynt, 6 st, Norge Oskar II, 1800-talets 2 hälft
Final bid3,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Silvermynt, 5 st, 1 Krone, Norge Oskar II, 1879-92
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Huggare i balja, smide och horn med mässingsbeslag,"Endure",  Joseph Beal & Co Sheffield, 18-1900-tal, läderbalja med mässingsskoningar, total l 65 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Huggare, smide med träfäste och mässingbeslag, klingan från kortad huggare, så kallad Pandur, Österrike-Ungern, 1700-tal, graverad dekor devis "V(iva)t Pandur", fäste senare, l 59 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Silvermynt, 7 st, 50 öre, Norge Oskar II, 1875-91
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Silvermynt, 9 st, 10 öre, Norge Oskar II, 1875-92
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Kopparmynt, 16 st, 1-5 öre, Norge Oskar II, 1875-91
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kopparmynt, 16 st, 1-5 öre, Norge Oskar II, 1893-1907
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 13 st, 10-25 öre, Norge Oskar II, 1894-1904
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Silvermynt, 16 st, 50 öre - 1 krone, Norge Oskar II, 1893-1902
Final bid7,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Silvermynt, 10 Öre, 3 Skilling, Norge Oskar II, 1874
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Norge Oskar II, 1885
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 10 Öre, Norge Oskar II, 1882
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Silvermynt, 10 Öre, Norge Oskar II, 1888
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 50 Öre, 15 Skilling, Norge Oskar II, 1874
Final bid6,500 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Silvermynt, 50 Öre, Norge Oskar II, 1880
Final bid6,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Silvermynt, 50 Öre, Norge Oskar II, 1893
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 50 Öre, Norge Oskar II, 1904
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
Final bid24,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK