Loading...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Closed
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
2
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
6
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, Belle-Époque, reliefer, 1 par, patinerad brons, kvinnor, synlig storlek 58 x 42 cm
71
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, Belle-Époque, reliefer, 1 par, patinerad brons, kvinnor, synlig storlek 58 x 42 cm
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
96
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
Final bid24,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
126
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
128
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
204
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
223
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
251
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm
257
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
259
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
260
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
267
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
289
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
299
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
300
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
343
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
408
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
409
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 16 cm
411
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 16 cm
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm
412
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Kalle", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18,5 cm
413
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Kalle", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Fläckig spaniel", ur serien Kennel från 1972, signerad, h 7,5 cm
414
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Fläckig spaniel", ur serien Kennel från 1972, signerad, h 7,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Sköldpadda", ur serien Jura från 1971, signerad, h 5 cm
415
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Sköldpadda", ur serien Jura från 1971, signerad, h 5 cm
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Gunemark, Mariann för Höganäs, figurin, glaserat stengods, flodhäst, stämpelsignerad, l 13 cm
421
Gunemark, Mariann för Höganäs, figurin, glaserat stengods, flodhäst, stämpelsignerad, l 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
470
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
Final bid4,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
471
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
499
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
526
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, metall, äpple, höjd 32 cm
566
Okänd designer, skulptur, metall, äpple, höjd 32 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tilgman, Harry för Tilgmans keramik, skulpturer, 4 st, björnar, brunmålat lergods, signerade, höjd 5-13 cm
597
Tilgman, Harry för Tilgmans keramik, skulpturer, 4 st, björnar, brunmålat lergods, signerade, höjd 5-13 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Lejon, från serien Noaks Ark 1978, l 16 cm
605
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Lejon, från serien Noaks Ark 1978, l 16 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l  11 cm
751
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l 11 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm
752
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2341, l 14 cm
753
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2341, l 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm
754
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Plate Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
755
Plate Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm
756
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
757
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, relief/skulptur, keramik, kvinnoansikte, otydligt signerad Rauni (?), höjd 33 cm
760
Okänd konstnär, relief/skulptur, keramik, kvinnoansikte, otydligt signerad Rauni (?), höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
808
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
835
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
894
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.