EN
Loading...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lowest lot number
- SkulpturClear filters
2
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
6
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
71
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, Belle-Époque, reliefer, 1 par, patinerad brons, kvinnor, synlig storlek 58 x 42 cm
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
96
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
Final bid24,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
126
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
128
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
204
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
223
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
251
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
257
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
259
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat slintgods, Madonnan, h 24 cm, nagg
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
260
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorf, figurin, bemålat och förgyllt porslin, exotisk dansös, signerad, h 26 cm
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
267
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
289
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
299
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
300
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
343
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, Cockerspaniel, modellnummer 2095, polykrom underglasyrdekor, längd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
408
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
409
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
411
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 16 cm
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
412
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
413
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Kalle", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
414
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Fläckig spaniel", ur serien Kennel från 1972, signerad, h 7,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
415
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Sköldpadda", ur serien Jura från 1971, signerad, h 5 cm
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
421
Gunemark, Mariann för Höganäs, figurin, glaserat stengods, flodhäst, stämpelsignerad, l 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
470
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
Final bid4,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
471
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
499
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
526
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
566
Okänd designer, skulptur, metall, äpple, höjd 32 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
597
Tilgman, Harry för Tilgmans keramik, skulpturer, 4 st, björnar, brunmålat lergods, signerade, höjd 5-13 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
605
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Lejon, från serien Noaks Ark 1978, l 16 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
751
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l 11 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
752
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
753
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2341, l 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
754
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
755
Plate Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
756
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
757
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
760
Okänd konstnär, relief/skulptur, keramik, kvinnoansikte, otydligt signerad Rauni (?), höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
808
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
835
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
894
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.