Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti keramik, 1800-tal, lockstop med tennlock, kanna mm
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Stövlar, läder, sk Mukluks, antagligen Cree,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Est600 - 800 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid4,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Fågelbad, vit marmor, i forma av lotusblomma,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, ostskärare, gul och  plast och stål, kupa i klar plast,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, antagligen Italien, 1950-tal, serveringsbricka, flintgods med mässingsmontage, handtag i bambu,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Est400 - 600 SEK
Golvur, ek,
Golvur, ek,
Est800 - 1,200 SEK
Porslinssnäcka med skuren text, Ryssland,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
Est500 - 600 SEK
Besman/våg, smide och mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas,
Est200 - 300 SEK
Spegel, mahogny med intarsia,
Spegel, mahogny med intarsia,
Final bid400 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda, ljusstakar, 1 par, tenn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
Est300 - 400 SEK
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
Est200 - 300 SEK
Vattenkanna, bemålad plåt,
Vattenkanna, bemålad plåt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Takampel till 3 ljus, mässing och glas,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Symaskin i skyddsfodral,
Symaskin i skyddsfodral,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Blomsteramplar, 1 par, driven koppar, jugend, 1900-talets början,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Golvur, vitlackerat och bronserat trä, 1700-talets 2 hälft, urtavla med minut-, tim- och dagvisare, dessutom med månfaser,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Piedestal, förgyllt trä och stuck med 2 grå marmorskivor,
Est300 - 400 SEK
Nattljusstake med ljussläckare och -sax, nysilver, senempire,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
Est3,000 - 4,000 SEK
Hurricanes, 2 st snarlika,
Hurricanes, 2 st snarlika,
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Takfotogenlampa
Takfotogenlampa
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Est100 - 150 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo med fjärrkontroll, Beocenter 7700, design 1982
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Väggur, valnöt med mässingsdekor, Tyskland, jugend,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Stort parti mässingsvikter,
Stort parti mässingsvikter,
Final bid700 SEK
Est400 - 600 SEK
Fossil/brevpress, ortoceratit, Paleozoicum (550-2500 M f Kr)
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stege, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Stege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
Est200 - 300 SEK
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
Est200 - 300 SEK
Marinkompass, YMC, 5500D
Marinkompass, YMC, 5500D
Est300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampfot, majolika och förgylld metall, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Eriksmåla Glas, väggspegel med belysning, 1950-60-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK