Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Relief, skuret ben, Danmark, historismus, 1800-tal,
1
Relief, skuret ben, Danmark, historismus, 1800-tal,
Final bid8,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Closed
Dryckeskanna, skuret och bonat trä,
5
Dryckeskanna, skuret och bonat trä,
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ådersnäppare, mässing och smide,
6
Ådersnäppare, mässing och smide,
Final bid1,300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans,
9
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans,
Final bid1,200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Gängskär, masurbjörk, ben och stål,
11
Gängskär, masurbjörk, ben och stål,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Krus, fajans med tennlock, Kellinghusen eller Hannoversch Münden,
12
Krus, fajans med tennlock, Kellinghusen eller Hannoversch Münden,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Kontorsljusstake till två ljus, mässing,
13
Kontorsljusstake till två ljus, mässing,
Final bid2,000 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
Closed
Jardinière, förgylld metall och glas,
14
Jardinière, förgylld metall och glas,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kalenderdosa, mässing 'Runstafwen Förswenskad'
15
Kalenderdosa, mässing 'Runstafwen Förswenskad'
Final bid600 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Elddon, stål, 1700-talets 2 hälft,
16
Elddon, stål, 1700-talets 2 hälft,
Final bid3,800 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Miniatyrkanon på lavett, mässing,
17
Miniatyrkanon på lavett, mässing,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Supkalkar, 3 st samt tumlare, 2 st, mässing,
19
Supkalkar, 3 st samt tumlare, 2 st, mässing,
Final bid2,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Viktsats, mässing, 1 skålpund,
20
Viktsats, mässing, 1 skålpund,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Nattljusstakar, 1 par, mässing
21
Nattljusstakar, 1 par, mässing
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggplåtar till 3 ljus, 1 par, nyrokoko,
42
Väggplåtar till 3 ljus, 1 par, nyrokoko,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Krucifix, förgylld brons, nygotik,
58
Krucifix, förgylld brons, nygotik,
Final bid1,700 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Selbåge, skuret och bemålat trä,
65
Selbåge, skuret och bemålat trä,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Lokor, 1 par, skuret och bemålat trä,
70
Lokor, 1 par, skuret och bemålat trä,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Giovannoni, Stefano för Alessi, bricka samt fruktkorg, metall,
73
Giovannoni, Stefano för Alessi, bricka samt fruktkorg, metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Fotoram, etsad och patinerad mässing,
74
Fotoram, etsad och patinerad mässing,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Bernard Bloch, Hohenstein, skulpturer/vaser, 1 par,
76
Okänd designer för Bernard Bloch, Hohenstein, skulpturer/vaser, 1 par,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Giovannoni, Stefano och Venturini, Guido (King Kong) för Alessi, bricka samt fruktskål,
78
Giovannoni, Stefano och Venturini, Guido (King Kong) för Alessi, bricka samt fruktskål,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, ljusstakar, 1 par, nysilver,
83
Okänd designer, 1900-talets mitt, ljusstakar, 1 par, nysilver,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Måttsats, 7 delar, koppar, 1800-talets mitt,
94
Måttsats, 7 delar, koppar, 1800-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Tidskriftshållare, svarvat och förgyllt trä,
100
Tidskriftshållare, svarvat och förgyllt trä,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tidskriftshållare för vägg,
101
Tidskriftshållare för vägg,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
107
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
108
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Medicinskt instrument i låda, Monochord,
113
Medicinskt instrument i låda, Monochord,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Minatyrsadel för gunghäst, läder,
115
Minatyrsadel för gunghäst, läder,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
127
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
138
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, tenn, Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1800-talets mitt,
139
Ljusstakar, 1 par, tenn, Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1800-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Weekendbag, Louis Vuitton,
142
Weekendbag, Louis Vuitton,
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Bouilottelampa, bemålad och bronserad plåt,
143
Bouilottelampa, bemålad och bronserad plåt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Inramad matchtröja,
148
Inramad matchtröja,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Sängvärmare, mässing, koppar och smide med svarvat skaft i ek,
160
Sängvärmare, mässing, koppar och smide med svarvat skaft i ek,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kanna, stengods med nysilverlock, sk Jasperware, Wedgwood,
171
Kanna, stengods med nysilverlock, sk Jasperware, Wedgwood,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Drewsen, Kjell & Lis, egen verkstad, ljusstakar, 1 par,
172
Drewsen, Kjell & Lis, egen verkstad, ljusstakar, 1 par,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Aladåbform, koppar,
184
Aladåbform, koppar,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
186
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Domus, trancherbestick, 1 par,
188
Okänd designer för Domus, trancherbestick, 1 par,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kaminur, förgylld och patinerad brons, ny-Louis XV, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
192
Kaminur, förgylld och patinerad brons, ny-Louis XV, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skulptur, kalksten eller travertin,
193
Skulptur, kalksten eller travertin,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine',
201
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine',
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kak/konfektskål, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900,
209
Kak/konfektskål, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, kaffeservis, 3 del,
220
Just Andersen, Ib, egen verkstad, kaffeservis, 3 del,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sytillbehör i etui, silver och stål;
221
Sytillbehör i etui, silver och stål;
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.