Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Trågsoffa, grönmålat trä,
23
Trågsoffa, grönmålat trä,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
52
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
53
Mathsson, Bruno, armstolar, 1 par, krom med svart läderklädsel,
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
56
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
57
Guarriche, Pierre för Free-Span, tillskriven, fåtölj,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
59
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Vodder, Arne för Sibast, armstolar, 3 st,
62
Vodder, Arne för Sibast, armstolar, 3 st,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, masurbjörk på stålben,
92
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, masurbjörk på stålben,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord,
93
Hein, Piet/Mathson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord,
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, palisander med infattade fajansplattor
125
Hansen, Severin för Haslev Møbelsnedkeri, soffbord, palisander med infattade fajansplattor
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino',
126
Ekström, Yngve för Swedese, fotpall, ek, 'Lamino',
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Byrå, alm och alrot, Mälardalen, rokoko, omkring 1760,
128
Byrå, alm och alrot, Mälardalen, rokoko, omkring 1760,
Final bid12,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Closed
Snedklaffssekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
134
Snedklaffssekretär, mahogny med mässingsbeslag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
138
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sybord, mahogny och valnöt med intarsia, oscarianskt,
146
Sybord, mahogny och valnöt med intarsia, oscarianskt,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Köksbord med Perstorpsskiva, trä och metall
263
Köksbord med Perstorpsskiva, trä och metall
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Stapelbara stolar 6 st, metall och formgjuten plast
265
Stapelbara stolar 6 st, metall och formgjuten plast
Final bid200 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Stapelbara stolar, 6 st, trä
266
Stapelbara stolar, 6 st, trä
Final bid200 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
294
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
310
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
311
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
312
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
316
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Final bid1,200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
317
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
318
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
319
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Rakspegel med ljushållare, valnöt och förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
356
Rakspegel med ljushållare, valnöt och förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Okänd engelsk designer, pall, svarvad valnöt, art-and-crafts, 1800-talets slut, plakettsignerad Bruce & Co, Upholsterers & Cabinet Makers, Baker St, Portman Square
364
Okänd engelsk designer, pall, svarvad valnöt, art-and-crafts, 1800-talets slut, plakettsignerad Bruce & Co, Upholsterers & Cabinet Makers, Baker St, Portman Square
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
471
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Closed
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
472
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
473
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Salongsstolar, 5 st, skuren valnöt med djuphäftad klädsel,
479
Salongsstolar, 5 st, skuren valnöt med djuphäftad klädsel,
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, björk, 'Fanett',
480
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, björk, 'Fanett',
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva,
482
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, bord, fur, shakermodell,
484
Okänd designer, bord, fur, shakermodell,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
492
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
493
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, mahogny,
494
Snedklaffsekretär, mahogny,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
495
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, valnöt,
497
Salongsbord med klaffar, valnöt,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, bonad alm,
498
Armstolar, 1 par, bonad alm,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Stol, ek med läderklädsel,
499
Stol, ek med läderklädsel,
Final bidNo bids
Est300 - 600 SEK
Closed
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
500
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hyllmöbel, pyramidmahogny,
501
Hyllmöbel, pyramidmahogny,
Final bidNo bids
Est500 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
502
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), nattygsbord, 1 par,
513
Okänd designer för Nordiska Kompaniet (NK), nattygsbord, 1 par,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer för Grythyttan Stålmöbler, matgrupp, 5 delar,
518
Okänd designer för Grythyttan Stålmöbler, matgrupp, 5 delar,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer för Tabergs Möbelindustri, sideboard, teak och bonat trä,
519
Okänd designer för Tabergs Möbelindustri, sideboard, teak och bonat trä,
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.