Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 12 st, glas, Claire, 1960-tal, h 23 cm, i originalförpackning,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Kaffe- och theservis mm, cirka 50 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe samt the-koppar med fat, skål mm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vaser, 1 par, mjukporslin, antagligen Frankrike, 1800-tal, polykrom dekor, h 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i grönt och brunt, signerad, l 16 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kanna samt karaff med propp, glas, Helena, design 1976, höjd  30-33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, skål, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, dia 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, tårtfat, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, dia 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vaser, 1 par, flintgods, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, h 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Millberg, Gösta för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 24 cm
Est400 - 500 SEK
Krus, Höganäs, 4 st, saltglaserat stengods,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, "Ringo", modellnummer 5061M respektive 5050, design 1965,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, 34 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, bland annat 6 bordsskedar, -knivar och -gafflar och 6 dessertgafflar och -knivar,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 12 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm, i originalförpackning
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, mat samt the-servisdelar, Elisabeth
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Salander, Caroline för Anna Caroline, ljusstakar, glas, 5 st, signerade, h 12 - 17 cm
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas med hänkel, stengods,
Est300 - 400 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Saxbo, skål, blåglaserat stengods, 1950-tal, modellnummer 57, dia 20 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, fajans, lövformat med dekor i starkeldsfärger, signerat med Studiohanden,, målarsignatur för Alf Jarnevall, l 19 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg Studio, vas, delvis glaserat stengods, "Farsta", signerad med med Studiohanden och stämplad Farsta, h 31 cm
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid4,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, whiskyglas, 12 st, "St Erik", pantograferad dekor av Stockholms stadsvapen, h 8 cm, i originalförpackningar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Augustsson, Göte för Ruda, vaser, 1 par, blått glas, dekor av geometriska tecken, h 22 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Kaffe samt matservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 50 delar
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, 10 delar, höjd 4 - 22 cm, någon nagg
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Malmer, Ellen för Teneragruppen/Aluminia, vas samt skålfat, fajans, "Celeste", signerade, dia 28 repektive h 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 18 respektive 29 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Glasservis, kristall, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est250 - 300 SEK
Krus, 3 st, saltglaserat stengods, Höganäs, 3, 5 respektive 12 liter
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, flintgods, polykrom dekor, signerad Marco, h 20 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK