Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
Est500 - 600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, golvvas, glaserat stengods, dekor av vertikala linjer, signerad, h 37 cm
Final bid15,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, glaserat stengods, dekor av vertikala räfflor i blått mot svart harpälsglasyr, signerad, h 26 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock",
Est300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar för B&G, skålfat, chamotterat och delvis glaserat stengods, dekor av fiskar i nät, signerat, dia 38 cm
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Krog, Arnold för Royal Copenhagen, kaffeservisdelar, porslin,  Blå Vifte,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, dia 17 cm
Est900 - 1,000 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, vas, klar glasmassa, polykrom, geometrisk dekor i graalteknik,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Nyman, Gunnel för Notsjö Nuutajärvvi, vas, klar glasmassa, dekor av luftbubblor,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Mimosa", modellnummer 2096, i produktion 1952-54, signerad, h 18,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, gul respektive grön, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, 1 med gjuten signatur, dia 19 respektive 21,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Percy, Arthur för Gefle, kaffe- the- och matservisdelar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, bland annat kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 11 underfat och terrin med lock,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, l 11 cm, någon missfärgning
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
Est200 - 300 SEK
Golvurna med lock, porslin, Schumann Arzberg, 1900-talets 2 hälft, polykrom blomdekor mot förgylld och koboltfond,  h 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, balusterformad, h 38 cm, skador och lagningar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK