Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- MöblerClear filters
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä, "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad
Est1,900 - 2,000 SEK
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, palisander, "Krobo", tillverkad av Mellemstrands Trevareindustri A/S, etikettsignerad, l 200 cm, visst slitage
Final bid8,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa samt fåtölj, palisander med svart läderklädsel, modellnummer 965 respektive 935, 1960-tal,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, l 161 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
Est900 - 1,000 SEK
Skänk, bemålat trä med mässingsbeslag, barocktyp, delvis 16-1700-tal, 6 lådor, b 98 cm, ursprungligen överskåp, renoverad och kompletterad
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Urquiola, Patricia för Moroso, fåtölj, vit läderklädsel och röd ull på metallstomme, "Fjord", design 2002, detta exemplar från 2005, etikettsignerad, höjd 102 cm
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Taburett, mahogny och svärtat trä, empirestil, 1900-tal, dekor av vädurshuvuden och -klövar, l 79 cm, dekorskador
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Fredrik Johanssons efterträdare, Tibro, skåp, teak och alm, intarsiadekor av Orpheus spelande för djuren, dubbla dörrar, a tergo signerat, längd 98 cm, ben med smärre repor
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, piedestal, svarvad bok, Swedish Grace, 1910-20-tal, h 65 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
Final bid2,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skänk, teak och bok, 1900-talets andra hälft, längd 170 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pall, ek, sits av (konst?)läder, l 68 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Est1,700 - 1,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, England, 4 lådor, utfällbar skiva, tot 59 x 70 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK