Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap,
1
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap,
Final bid11,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap,
2
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap,
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
3
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Final bid12,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
4
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
Final bid30,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
Closed
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet",
8
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir),
9
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir),
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
14
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
16
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,
24
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris,
26
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris,
Final bidNo bids
Est15,000 - 16,000 SEK
Closed
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
55
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"
62
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
65
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
71
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie",
73
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie",
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
79
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
80
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
81
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
82
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lundqvist, Evert, olja, interiör,
86
Lundqvist, Evert, olja, interiör,
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
88
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
89
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Månsson, Mats, olja, komposition
91
Månsson, Mats, olja, komposition
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen,
101
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
102
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
103
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
104
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter,
109
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
110
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
114
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal,
115
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
116
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“
117
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna,
118
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna,
Final bid14,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
119
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe,
120
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
121
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
123
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973,
124
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
126
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
Final bid2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
127
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
128
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
129
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
Final bidNo bids
Est22,000 - 24,000 SEK
Closed
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
130
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
131
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
132
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
133
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
134
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.