Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
19
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
29
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
30
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
44
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
66
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
82
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
94
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
115
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
128
Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
191
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
210
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
226
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
227
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Final bid6,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
228
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
229
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
231
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
232
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
243
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
244
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
245
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
Final bid8,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt  Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
246
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
Final bid4,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
249
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
250
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Final bid3,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Soffbänk, skuret och  bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
259
Soffbänk, skuret och bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
260
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
261
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
264
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
277
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
283
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
286
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
287
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
Final bid4,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura",
288
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
290
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
292
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
300
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
341
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
343
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
344
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
347
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
358
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
388
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
475
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
508
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
509
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
512
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
529
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
530
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
531
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.