Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
97
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
98
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
99
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen,
100
Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter",
101
Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
102
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition,
103
Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Törning, Erik, olja, landskap,
104
Törning, Erik, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
105
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
106
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
107
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
108
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
109
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
110
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
111
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
112
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
113
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
114
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
115
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Netterblad, Per Olof, akvarell,
116
Netterblad, Per Olof, akvarell,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
117
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
118
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
119
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
120
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods,
121
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
122
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
123
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
124
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
125
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
126
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
127
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
128
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
129
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
130
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
131
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
132
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
133
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
134
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
135
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
136
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lås smide, 17-1800-tal,
138
Lås smide, 17-1800-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
140
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
141
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
142
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lerkärl, antagligen Östafrika,
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
144
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.