Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
2
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
Final bidNo bids
Est32,000 - 34,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
20
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
30
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
45
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
Final bidNo bids
Est7,500 - 8,000 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
99
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
119
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
209
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
239
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
258
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
306
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
313
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
314
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
315
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
316
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
336
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
340
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
391
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
410
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
411
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
416
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
464
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
479
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
566
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
581
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
643
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
648
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Final bid5,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.