Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
Final bidNo bids
Est32,000 - 34,000 SEK
Closed
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
15
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
58
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
61
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
63
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lerkärl, antagligen Östafrika,
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
144
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
270
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
347
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
356
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
357
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
426
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
459
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
525
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
528
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
537
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
538
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
568
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
577
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
587
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
588
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
590
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
609
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
621
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
622
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.