EN
Loading...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
625
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
626
Okänd konstnär, olja, sjöman,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
627
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
628
Väggur, laminat, "Kensington Station",
Final bid1,600 SEK
Est200 - 300 SEK
629
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
630
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
631
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
632
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
633
Textil ull och lin, allmogestil, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
634
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
635
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
636
Okänd designer för GAB, matvestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
637
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
638
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
639
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
640
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
641
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
642
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
643
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
644
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
645
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
646
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
647
Hallampa/ljusampel, delvis förgylld mässing med rutslipad glaskupa, 1910-20-tal,
Final bid2,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
648
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
649
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
650
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
651
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
652
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
653
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
Final bid300 SEK
654
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Suzanne och Kersti,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
655
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Brita,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
656
Reseur, metall och glas, Junghans,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
657
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
658
Dekorelement, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
659
Pölar, 1 par, mönstrad, röd sammet,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
660
Wiberg, Harald, litografier, 2 st, vinterslakt respektive hästfora i vinter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
661
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
662
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
663
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
664
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
665
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
666
Okänd italiensk designer för Lamp Gustaf, taklampa, mässing med stavformade prismor,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
667
Hallampa, förgylld metall med delvis frostad och slipad glaskupa,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
668
Äggskål med lock, flintgods, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
669
Ljusstakar, 1 par, silver,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
670
Käpp, svartlackerat trä med silvermontage, jugend, 1900-talets början,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
671
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
672
Wessel, Caspar, karta, kopparstucken, "Kiøbenhavns Amt : efter Kongelig ordre opmaalt",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.