Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram,
241
Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
242
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
243
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
244
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
Final bid300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
245
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
246
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
247
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
Final bid450 SEK
Est450 - 500 SEK
Closed
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
248
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
249
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
250
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skov, Carl Ååge för Munch's Møbelfabrik, Slagelse, byrå, teak, design 1957,
251
Skov, Carl Ååge för Munch's Møbelfabrik, Slagelse, byrå, teak, design 1957,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
252
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
253
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
254
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Orup, Bengt, hans art, vas, glas, tjockväggig graal,
255
Orup, Bengt, hans art, vas, glas, tjockväggig graal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
256
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
257
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Halslänk, silver, vikt 20 gram,
258
Halslänk, silver, vikt 20 gram,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
259
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
260
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
261
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit,  1940-tal,
262
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit, 1940-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skål, fajans, 1700-tal, dekor i kobolt och mangan,
263
Skål, fajans, 1700-tal, dekor i kobolt och mangan,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Albarello, fajans, Italien eller Spanien, 1700-tal, dekor i koboltblått,
264
Albarello, fajans, Italien eller Spanien, 1700-tal, dekor i koboltblått,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..",
265
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bokstöd/brevpress, serpentinsten,
266
Bokstöd/brevpress, serpentinsten,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
267
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
268
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mitchell, James E för B&G, vas, porslin,
269
Mitchell, James E för B&G, vas, porslin,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
270
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
271
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
272
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
273
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
274
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
275
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
276
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
277
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
278
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lampbord, mahogny, engelsk stil,
279
Lampbord, mahogny, engelsk stil,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
280
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
281
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
282
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
283
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
284
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
285
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
286
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Zawadsky, Marian för Tilgmans, vas, glaserat lergods,
287
Zawadsky, Marian för Tilgmans, vas, glaserat lergods,
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire,
288
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.