Lockask, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est900 - 1,000 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Est900 - 1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Trädgårdspall, porslin, Kina, modern tillverkning,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est400 - 500 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Est400 - 500 SEK
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
Est500 - 600 SEK
Fat, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908), kvadratisk,
Final bid1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
Est1,600 - 1,800 SEK
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, triptyk, personer i palatsträdgård,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av personer, skrivtecken mm,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Est600 - 700 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kuduo, brons, Västafrika, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK