Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Falk, Kjell, olja, kustparti,
145
Falk, Kjell, olja, kustparti,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
146
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
147
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, "Barney Granit",
148
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, "Barney Granit",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hoff, Paul för Kosta, skål, bruntonad glasmassa,
149
Hoff, Paul för Kosta, skål, bruntonad glasmassa,
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
150
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stoopendahl, Mosse, olja, räv i snö,
151
Stoopendahl, Mosse, olja, räv i snö,
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gevär, flintlås, 17-1800-tal, helstockat, kolv med fack för flintor,
152
Gevär, flintlås, 17-1800-tal, helstockat, kolv med fack för flintor,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
153
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt,
154
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
155
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
156
Spegel, förgyllt. bronserat och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, så kallad Diamantboll,
157
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, så kallad Diamantboll,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fat, tenn, djupt, slät modell,
158
Fat, tenn, djupt, slät modell,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,
159
Samovar med bricka, mässing med trähandtag, Pavel Gudkov, Tula, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
160
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nilsson, Vera, pastell, taktäckning,
161
Nilsson, Vera, pastell, taktäckning,
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,
162
Käpp, bemålat trä och horn med mässingsbeslag, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
163
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
164
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), avfasad, oktogonal form,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hermelin, Olof, olja, hus i landskap,
165
Hermelin, Olof, olja, hus i landskap,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
166
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skoglund, Jean, olja, vinterlandskap med rimfrost,
167
Skoglund, Jean, olja, vinterlandskap med rimfrost,
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
168
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
169
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Weisbusch, Claude, färglito, man med häst,
170
Weisbusch, Claude, färglito, man med häst,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
171
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordslampa, alabaster med mässingsmontage.
172
Bordslampa, alabaster med mässingsmontage.
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Nerman, Einar, tusch, "Min kära på Stadt",
173
Nerman, Einar, tusch, "Min kära på Stadt",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Djurberg, Elisabeth, sepiateckning med täckvitt, bukett med smultron, sädesax och ängsblommor,
174
Djurberg, Elisabeth, sepiateckning med täckvitt, bukett med smultron, sädesax och ängsblommor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
175
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
176
Bok, Chifflet, Philippe; "Sacrosancti et Oegumenici Consilio Tridentinii",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Järv,
177
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Järv,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
178
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,
179
Okänd designer, matgrupp, 7 delar, ek, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar,
Final bid1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
180
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",
181
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
182
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
183
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,
184
Qvarsebo, Mikael, färgoffset, trollslända,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
185
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Juul Petersen, Anton, olja, "Blå maske",
186
Juul Petersen, Anton, olja, "Blå maske",
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salto, axel, linoleumsnitt, komposition,
187
Salto, axel, linoleumsnitt, komposition,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersen, Mogens, färglito, komposition,
188
Andersen, Mogens, färglito, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal,
189
Bordsur, koppar, Luxor, 1920-30-tal, i form av järnvägssignal,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
190
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv,
191
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
192
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.