Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Van Cleef & Arpels; brosch/clip, 18 karat rödguld med diamanter, smaragder och emalj, "Lion Ebouriffé",
6
Van Cleef & Arpels; brosch/clip, 18 karat rödguld med diamanter, smaragder och emalj, "Lion Ebouriffé",
Final bid32,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Closed
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",
7
Broscher 1 par, förgyllt och bemålat silver med paste, så kallade "Blackamoors",
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
41
Tastevin, sterlingsilver, Danmark, 1900-talets 2 hälft, vikt 70 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
42
Bärsked, silver, dobbeltriflet (gammaldansk) modell, 1800-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
58
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag,
73
Soppslev, silver med svarvat och svärtat trähandtag,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900,
74
Bältespänne, förgyllt silver och cloissonné, högklassigt Moskvaarbete av Feodor Rückert (1840-1917), sekelskiftet 1900,
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram,
75
Brosch, 18 karat rödguld och sötvattenspärlor, sekelskiftet 1900, dekor av Oskars II krönta monogram,
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal,
76
Halslås, förgyllt silver, allmogearbete, 18-1900-tal,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram,
77
Parti skrotguld, 14 karat, total vikt 3,7 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,
78
Parti skrotguld mm, 18 karat, total vikt 15,7 gram,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram,
79
Eldh, Tore för Cesons, ljusstake, stelingsilver, vikt 135 gram,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,
80
Parti silver och skrotguld mm, bland annat defekt fickur 14 karat rödguld,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram,
84
Parti bestick, silver, total vikt 330 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
89
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram,
94
Kaffeservis, 750/1000 silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt cirka 1300 gram,
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
99
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
101
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
102
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
103
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
104
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bid3,400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
105
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,  total vikt 75 gram
106
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 75 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
107
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
108
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
109
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
116
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
150
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
163
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
215
Nygaard, Hans Henrik, egen verkstad Aarhus, ring, 9 karat rödguld med vit safir (?), vikt 1,9 gram,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
216
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ringar 2 st, sterlingsilver med konstpärlor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
226
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
227
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
239
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
240
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,
241
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Collier, odlade, svagt barocka pärlor med silverlås,
242
Collier, odlade, svagt barocka pärlor med silverlås,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
243
Parti smycken och bijouterier,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 36,6 gram
288
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 36,6 gram
Final bid13,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 30,6 gram
289
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 30,6 gram
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Armring, 18 karat rödgul, stel, ledad, vikt 12 gram,
290
Armring, 18 karat rödgul, stel, ledad, vikt 12 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, total vikt 25,8 gram,
291
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, total vikt 25,8 gram,
Final bid6,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
292
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram,
293
Carmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir samt 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,3 carat, vikt 3,9 gram,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Halsband med hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad opal och 1 åttkantslipad diamant, vikt 8,8 gram
294
Halsband med hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad opal och 1 åttkantslipad diamant, vikt 8,8 gram
Final bid2,800 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
304
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 2,9 gram,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad opal och 2 åttkantslipade diamanter, vikt 2,8 gram,
305
Ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad opal och 2 åttkantslipade diamanter, vikt 2,8 gram,
Final bid3,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med rektangulär, facettslipad bergkristall, vikt 4,4 gram
306
Ring, 18 karat rödguld med rektangulär, facettslipad bergkristall, vikt 4,4 gram
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.