Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,
15
Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,
16
3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
4 delar silver, total vikt 255 gram,
18
4 delar silver, total vikt 255 gram,
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram
19
Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram
Final bid2,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
91
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
103
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
135
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Släpspänne med 9 silvermedaljer (1 vitmetall); FBU, Hemvärnet med flera,
139
Släpspänne med 9 silvermedaljer (1 vitmetall); FBU, Hemvärnet med flera,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
182
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram
203
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
226
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Saarela, Arvo, egen verkstad Falköping, armlänk, silver, dekor av stavar,
234
Saarela, Arvo, egen verkstad Falköping, armlänk, silver, dekor av stavar,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, armlänk, 950/1000 silver med kuddslipade malakiter,
235
Okänd designer, armlänk, 950/1000 silver med kuddslipade malakiter,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,
236
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
237
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"
239
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
240
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
242
Parti smycken och bijouterier,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
265
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
266
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
267
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
268
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
269
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
270
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
Final bid1,700 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
271
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
272
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
273
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
274
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
275
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
276
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Closed
Armbandsurslänk, 18 karat rödguld, vikt 5,4 gram,
290
Armbandsurslänk, 18 karat rödguld, vikt 5,4 gram,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 14 briljantslipad diamanter om totalt cirka 0,25 carat, total vikt 4,2 gram
291
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 14 briljantslipad diamanter om totalt cirka 0,25 carat, total vikt 4,2 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Armlänk, 9 (!) karat rödguld, vikt 3,3 gram,
292
Armlänk, 9 (!) karat rödguld, vikt 3,3 gram,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
293
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Hänge, 18 karat röd- och vitguld med 4 facettslipade diamanter, vikt 1,3 gram
294
Hänge, 18 karat röd- och vitguld med 4 facettslipade diamanter, vikt 1,3 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ringar, 3 st, 18 karat vitguld, total vikt 10,4 gram,
295
Ringar, 3 st, 18 karat vitguld, total vikt 10,4 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Damarmbandsursboetter, 2 st, 14 k rödguld, total vikt 7,5 gram,
296
Damarmbandsursboetter, 2 st, 14 k rödguld, total vikt 7,5 gram,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor, total vikt 8,8 gram
297
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor, total vikt 8,8 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Parti skrotguld mm, 18 karat rödguld, total vikt 17,2 gram
298
Parti skrotguld mm, 18 karat rödguld, total vikt 17,2 gram
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 5,500 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld med pärlor och vita stenar, total vikt 2,7 gram
299
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld med pärlor och vita stenar, total vikt 2,7 gram
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 1,4 gram
300
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 1,4 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld och pärlemor, total vikt 4,4 gram,
301
Hänge med kedja, 18 karat rödguld och pärlemor, total vikt 4,4 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
306
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
307
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
348
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
358
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
413
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
440
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.