Laddar...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
347
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
348
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
349
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
350
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
359
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 600 SEK
Avslutad
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
360
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
380
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
392
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,
399
Krumlinde, Olof, olja, motiv från Röda Hallar, Arild,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
400
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
417
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
418
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
423
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt,
424
Fischer, Johann George Paul, gouache på (elfen?)ben, damporträtt,
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
431
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
432
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,
438
Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
440
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Brusewitz, Björn, etsning,
449
Brusewitz, Björn, etsning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
450
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
454
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
455
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
456
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Tuna gård, Nykils socken, Ostergötland
474
Okänd konstnär, akvarell, Tuna gård, Nykils socken, Ostergötland
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
475
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cöster, Nikolai, olja, interiör med kvinna,
494
Cöster, Nikolai, olja, interiör med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900,
515
Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Sassoferrato, efter honom, oljemålning, 1700-tal, Madonnan,
516
Sassoferrato, efter honom, oljemålning, 1700-tal, Madonnan,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
518
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
519
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
537
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Robys (egentligen Robert Wolff), litograferad poster, "Byrrh - Joueux et fier", 1937,
545
Robys (egentligen Robert Wolff), litograferad poster, "Byrrh - Joueux et fier", 1937,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
548
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
553
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hillfon, Curt, färgserigrafi, komposition,
554
Hillfon, Curt, färgserigrafi, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
555
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
556
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Saint-Phalles, Niki de, färgserigrafi, "Je t'aime",
557
Saint-Phalles, Niki de, färgserigrafi, "Je t'aime",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
561
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
2 delar grafik: Frisk, Thomas, färgetsning,' Akropolis V' respektive Zetterqvist, Jörgen, litografi, solbadare,
565
2 delar grafik: Frisk, Thomas, färgetsning,' Akropolis V' respektive Zetterqvist, Jörgen, litografi, solbadare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
566
Gavik, Tage, Nilsonsberg, Annedal,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, Stenbottet respektive Vinge, ur serien "Ur fjärilarnas liv",
567
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, Stenbottet respektive Vinge, ur serien "Ur fjärilarnas liv",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skön, Josefin, färgetsning, sommardrömmar, signerad, daterad -78 och numrerad 14/50,
568
Skön, Josefin, färgetsning, sommardrömmar, signerad, daterad -78 och numrerad 14/50,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
569
Åsberg, Stig, etsning, "Malinga",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
575
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
576
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
577
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
578
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.