Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
370
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt,
372
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
373
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal,
375
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
378
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
389
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
390
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
392
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
393
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
394
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,
398
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
400
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
402
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
408
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
410
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
411
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
413
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
416
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
419
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
425
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsterampel,
435
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsterampel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
438
Just Andersen, Ib, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib,, 5 delar tenn; salt- och pepparströare, senapskanna, vas samt bricka,
439
Just Andersen, Ib,, 5 delar tenn; salt- och pepparströare, senapskanna, vas samt bricka,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
443
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, 1950.-60-tal,
445
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, 1950.-60-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, tidskriftshållare, fur med canvasklädsel,
446
Okänd designer, 1960-tal, tidskriftshållare, fur med canvasklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Målkärl, 7 st, koppar, 1900-tal,
448
Målkärl, 7 st, koppar, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, hallspegel, teak,
451
Okänd designer, hallspegel, teak,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hallspegel med handskkorg, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
452
Hallspegel med handskkorg, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kökshylla, trä med flintgodsbehållare,
454
Kökshylla, trä med flintgodsbehållare,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti LP-skivor, Pop/Rock,
464
Stort parti LP-skivor, Pop/Rock,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Glas & Trä Hovmantorp, väggspegel, ek,
465
Okänd designer, möjligen för Glas & Trä Hovmantorp, väggspegel, ek,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toilettespegel, skuret och svärtat trä och palisander, nyrokoko, 1800-talets slut,
468
Toilettespegel, skuret och svärtat trä och palisander, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi,
477
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
481
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
483
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
485
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
518
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
523
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
525
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
526
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
527
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Rullbandspelare, Teac A-6300,
528
Rullbandspelare, Teac A-6300,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,
529
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
531
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
534
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Champagnekylare, 2 st, aluminium,
549
Champagnekylare, 2 st, aluminium,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
555
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.