Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
- Måleri & GrafikRensa filter
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dahlgren, Jacob, färgserigrafi, empreinte abstraite,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tom-Petersen, Peter, etsning, bygata med barn
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Goya y Fuentes, Francisco de, efter honom, etsning och akvatint, "El mismo vuelca un toro en la plaza de Madrid", ur sviten La Tauromaquia från 1816,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larsson, Carl, etsning, "Kersti i svart" utförd 1909,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK