Laddar...
391
Parti postfriska frimärken,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
398
Kindjal i läderbalja, stål med hornfäste, Ryssland/Kaukasus, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
399
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
400
Kniv i balja, så kallad pukko, Iisakki Järvenpää,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
420
Kopparmynt, 1 öre, Kristina 1650,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
421
Komplett samling av samtliga 10 nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
422
Parti ryska mynt; bl a 10 kopek 1899, 5 kopek 1878 och 5 kopek 1832
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
423
Medalj, brons, Napoleonkrigen, Braunschweig, Storhertig Carl, Peninsula-medaljen typ 1, utdelad för trupp vid fälttåget i Spanien och Portugal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
484
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
485
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
486
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
487
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
488
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
489
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
508
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
510
Parti, delvis äldre frimärken, Sverige,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
521
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
522
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
541
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, total vikt 520 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
542
Parti äldre minnespengar, poletter mm,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
543
Kopparmynt, 20 st, Sverige 17-1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
546
Parti minnesmynt och medaljer, 925/1000 silver, total vikt 345 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
547
Parti 1- och 2-kronor, Oskar II, total vikt 525 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 SEK
548
Parti silvermynt, Gustav VI Adolf, total vikt 1450 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
549
Parti 5-kronor, Gustav VI Adolf, total vikt 1390 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
550
Parti silvermynt, Gustav V, total vikt 1345 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
551
Silvermynt, 13 st, 16-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
552
Mycket stort parti mynt mm, mestadels 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
553
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
554
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
555
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
556
Parti oöppnade myntsatser, USA,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
557
Silvermynt 5 + 2 st, Bermuda, 925/1000 silver, total vikt 239 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
566
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
610
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
611
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
616
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
655
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
682
Utnämningsdiplom. 2 st, utställda för Bror Carl Grotte 1857 respektive 1861,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
686
Faskinkniv M/1848,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
687
Bajonett i balja, Tyskland M/K98,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
688
Yatagan i balja, underhaltigt silver eller försilvrad metall och siden, Osmans, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
689
Hyls- och knivbajonetter, 5 st, bland annat M/1896 och M/1914,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
690
Rappir, smide, stål och mässing, 1900-tal, medföljer balja till sabel, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
723
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
862
Trofé, monterat älghorn, udda 10-taggare,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
886
Parti delvis äldre diverse; månadsklocka, spelmarker, hagelmätare mm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.