Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas,
142
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrflaskor, 2 st, gul- och blå glasmassa,
144
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrflaskor, 2 st, gul- och blå glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat  samt 5 assietter, You,
145
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat samt 5 assietter, You,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
148
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
150
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Urnor, 1 par, terrakotta,
154
Urnor, 1 par, terrakotta,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
155
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
164
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
165
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
178
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
184
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
186
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
188
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor,
196
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor,
197
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,
199
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
200
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag,
201
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt,
202
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
204
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry,
218
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,
224
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
259
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,
262
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
264
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
273
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
286
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
287
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus,
288
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
289
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,
290
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas,
294
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
301
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
302
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm,
303
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods,
306
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,
307
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
315
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779,
317
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
320
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
321
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,
322
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,
323
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft,
329
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
351
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
355
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia,
356
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap,
357
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.