Laddar...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
317
Hamilton, Mac, färglito, komposition, signerad och numrerad 60/450, synlig pappersstorlek 81 x 60 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
323
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Personliga Persson", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
324
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
332
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
335
Hallberg, Lars, akrylmålningar, 4 st, Alternativt landskap, Det vita huset, Över slätten samt Vinterslätt, samtliga signerade och daterade 2000, totalt mått 19 x 15 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
337
Säflund, Martin, akvarell, kråkor i träd, signerad, synlig pappersstorlek 45 x 54 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
342
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
343
Coignard, James, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 34/45, pappersstorlek 45 x 54 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
357
Säflund, Martin, akvarell, fjällsjö med björkar, signerad, synlig pappersstorlek 29 x 39 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
358
Lodström, Georg, olja, hamnområde, signerad och daterad -59, 66 x 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
359
Roos, Alexander, olja, kustmotiv, signerad, 55 x 65 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
360
Svanholm Höglund, Elin, olja, stilleben, signerad, 46 x 38 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
361
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
372
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Brushanen", signerad och daterad 2003, 95 x 61 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
375
Kandinsky, Vasilij, efter honom, mapp med 6 offset, ed Galerie Hybler 1963, numrerade 26/100, pappersstorlek 41 x 31 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
384
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 8 st, "Ofelia plockar krasse", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
422
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
426
Svensson, Roland, färglito, Vaxholmsbåt i is, signerad, synlig pappersstorlek 15,5 x 11 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
427
Svensson, Roland, färglito, Kallskär, signerad, synlig pappersstorlek 15,5 x 11 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
428
Poster, Tennis' Greatest Hits!, 1996, signerad av bland andra Jimmy Connors, Björn Borg, Andres GomezGuillermo Vilas och Roscoe Tanner, pappersstorlek 51 x 30 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
430
Huss Wallin, Mona, litografi, kustmotiv, signerad, daterad 1997 och numrerad 20/450, synlig pappersstorlek 53 x 38 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
431
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
433
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
436
Sandlund, Arne, olja, komposition, signerad och daterad 1986, 55 x 46 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
437
Lodström, Georg, olja, "Från Åsöberget", signerad och daterad -49, 38 x 46 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
438
Wallin, Ellis, olja, "Seglet", signerad, a tergo daterad 1947, 33 x 22 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
439
Kessle, Gun, linoliumsnitt?, "Svarta tält, Afghanistan", signerad och numrerad 4/20, synlig pappersstorlek 17 x 37, bär dedikation
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
440
Svensson, Roland, litografi, "Gamla Oxelösund i månsken", signerad och numrerad 111/200, synlig pappersstorlek 40 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
441
Johansson, Gösta, olja, Utsikt från Notre Dame, signerad, 66 x 77 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
445
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
456
Lensdorf, Andreas, olja, Grimsholmen (Boberg), signerad, 65 x 70 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
458
Gavik, Tage, olja, kustparti, signerad, 50 x 71 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
459
Axell Thoor, Harriet, olja, "Räkna mitt hjärtas slag", signerad, 92 x 73 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
460
Magrotti, Ercole, olja, Gardasjön, signerad, 30 x 40 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
461
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
462
Rehnquist, Bonnie, olja, "Stilleben 2", signerad, 33 x 30 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
463
Magnusson, Gillis, olja, motiv från gamla Förlösavägen, signerad och daterad -43, 39 x 52 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
464
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
471
Okänd konstnär, olja, Gudhjem, Bornholm, otydligt signerad och daterad -70, 32 x 54 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
474
Grafström, Gustav, olja, landskap i Norge, signerad och daterad -59, 61 x 81 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
484
Okänd kinesisk konstnär, tusch, stående konstnär, oidentifierat sigill, synlig pappersstorlek 67 x 45 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
485
Okänd kinesisk konstnär, tusch, mytologisk scen, oidentifierat sigill, synli pappersstorlek 67 x 45 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
506
Kunisada, Utagawa (Toyokuni III), träsnitt,skådespelare, 37 x 25 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
507
Giødesen, Aage, olja, fiskare, signerad och daterad 1913, 42 x 54 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
508
Okänd norsk konstnär, olja, flottning, 1800-tal, 42 x 57 cm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
509
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, olja, hamnmotiv med båtar, 10 x 25 cm
Startbud1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
510
Jensen, Johan Lauritz (IL), hans skola, olja, blomsterkrans av rosor, 1800-tal, 12 x 17 cm
Startbud1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
513
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.