Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
- Måleri & GrafikRensa filter
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Linderholm, Emilia litografier, 11 st, signerade
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Léger, Fernand, färgserigrafi på vélin d'Arches, Portrait de femme 1952, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ahlgren, Sven, olja, stilleben med korv, signerad, 25 x 23 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ahlgren, Sven, olja, stilleben med böckling, signerad, 25 x 23 cm
Startbud1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Parti Volvo-relaterade föremål, 5 färgkartor samt 1 fotografi
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Billgren, Ola, fotogravyr, diffus byggnad, signerad, daterad -94 och numrerad 10/20, pappersstorlek 54 x 78 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Utsikt, Saint Paul de Vence", signerad och daterad -89, synlig pappersstorlek 72 x5 9 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mallet, Alain, karta, kopparstucken och handkolorerad, , 16-1700-tal, Die Nordliche Königreiche, pappersstorlek 17 x 12 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Gråväder", signerad och daterad -95, synlig pappersstorlek 32 x 40 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Mot Cap Ferrat", signerad och daterad -88, synlig pappersstorlek 40 x 32 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Dalí, Salvador, torrnål med pochoir, "Le cheval rose", ur sviten "Visions de Quevedo", ed Galerie Börjesson Malmö 1975, signerad och numrerad 201/300, synlig pappersstorlek 63 x 42 cm,
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cederberg, Eric, olja, "Scylla och Karybdis bostäder" - fritt ur Odysséen, , signerad, 20 x 26 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, olja, "Vårallé I", signerad, 71 x 56 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Prucha, Gustav, olja, marknadsscen, signerad, 59 x 80 cm
Startbud1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 600 SEK
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Flüggen, Gisbert, akvarell och tusch, mansporträtt, signerad och daterad 1849, synlig pappersstorlek 26 x 20 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, man med remmare, 27 x 21 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, komposition, fritt efter Kandinsky, signerad Pal (?), pappersstorlek 48 x 35 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, vilande akt, signerad, synlig pappersstorlek 13,5 x 16,5 cm, tejpmärken
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, ladugård, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad KE och daterad 58, 55 x 63 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, hus i landskap, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15,5 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Esbensen, Bjarne, olja, "Iris og kat", signerad och daterad 1984, 50 x 61 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Gryning", signerad och numrerad 281/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Due, Christian, etsning, stadsmotiv, signerad, daterad -61 samt numrerad 40/310, synlig pappersstorlek 32 x 32 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wever, Peter, färglitografi, kramandes par, signerad och numrerad 67/150, synlig pappersstorlek 33 x 52 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fröberg, Maja, linoleumsnitt, "Gamla hus på Söder", signerad, 30 x 27 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK