Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 6h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Exotiska blommor, signerad, daterad -91 och numrerad 198/600, 45 x 70 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 6h
Dahl, Peter, färglito, Mowitz på Bachi Wapen, ur Fredmans Epistlar, signerad EA/II, synlig pappersstorlek 24 x 41 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 6h
Mantel, Helmut, olja, kvinnor, signerad och daterad 1968, 100 x 130 cm
Startbud10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
2d 6h
Qvarsebo, Michael, färglito, komposition, signerad och numrerad 105/150, 29 x 23 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Kåks, Olle , färglito, komposition, signerad, daterad -81 och numrerad 124/150, pappersstorlek 58 x 45 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Nilsson, Lennart, färglito, "Spanska flugan", signerad och numrerad 71/190, synlig pappersstorlek 18 x 26 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Quirinius, Gustaf, olja, komposition, Cobrastil, signerad, 80 x 70 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Quirinius, Gustaf, olja, komposition, Cobrastil, signerad, 80 x 60 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Reliefer, 6 st, sterlingsilver, inramade, Saudiarabien, modern tillverkning, Saudiarabien, modern tillverkning, yttermått 14 x 12 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Wahlberg, Bertil, olja, Amaryllis, signerad, 100 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Reklamskylt, Falken, 1900-talets mitt, 33 x 24 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
10 delar grafik, bl.a Hamlet, Tak o Tuveros
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Låås, Evy, färglito, kopp med lingon, signerad och numrerad 92/260, synlig pappersstorlek 37 x 42 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Laggarbo, Tomas, gouache, Greta Garbo, signerad, 19 x 15 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Laggarbo, Tomas, gouache, fotbollspelare, signerad, 27 x 26 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Laggarbo, Tomas, gouache, Annika Sörenstam, signerad, 29 x 22 cm
Startbud100 SEK
2d 6h
Nemes, Endre, litografi, komposition, signerad, daterad -69 och numrerad 4/125, synlig pappersstorlek 67 x 50 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 6h
Fogelquist, Jörgen, litografi, komposition med fjäder, signerad, daterad -80 och numrerad 205/360, synlig pappersstorlek 61 x 46 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Goldmann-Grosin, Ruth, litografi, "Papegojtulpaner", signerad och numrerad 36/220, synlig pappersstorlek 39 x 35 cm
Startbud100 SEK
2d 6h
Wessman, Björn, litografi, vattenlandskap, signerad och numrerad 36/200, 32 x 40 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 6h
Lindberg, Uno, olja, parkområde, signerad och daterad -40, 31 x 40 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Lindberg, Uno, pastell, sittande akt, signerad och daterad -45, synlig pappersstorlek 64 x 48 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Mathisen, Jens, olja, "Pojke med åsna", signerad och daterad 1960, 61 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Freudentahl, Peter, litografi, komposition, signerad, daterad 1009 och numrerad 36 / 200, synlig pappersstorlek 43 x 44 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Helander, Ruben, litografi, träd, signerad och numrerad 11/250, synlig pappersstorlek 49 x 37 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Wikström, Örjan, litografi, interiör, signerad och numrerad 44/130, 40 x 50 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Jakobsson, Svenerik, litografi, "Ibis och guden Thot", signerad och daterad 2011, numrerad 36/175, 31 x 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Wahlberg, Mikael, etsning, "Veven", signerad och daterad -01, numrerad 36/200, 38/35 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Golbe, Nils, olja, motiv från Öland, signerad, 30 x 39 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Golbe, Nils, olja, Borgholms slottsruin, signerad, 30 x 39 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Svensson, Roland, lito, "Svenska högarnas fyrplats", signerad och daterad -74, synlig pappersstorlek 29 x 47 cm, bär dedikation
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 6h
Okänd fotograf, fotografi, Najaden, monterat med belysning, 37 x 57 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Okänd konstnär, olja, jaktscen, signerad S Winge?, daterad -77, 33 x 41 cm
781
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Öhdén, Arne, olja, motiv från Paris, signerad och daterad -48, 42 x 34 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Magnus, Carl, litografi, komposition, signerad, daterad -79 och numrerad 47/350, synlig pappersstorlek 38 x 30 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Olson, Axel, litografi, komposition med mussla, signerad och numrerad 16/260, synlig pappersstorlek 39 x 56 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 6h
Ortvad, Erik, litografi, komposition med klocka, signerad, daterad -77 och numrerad EA 43/50, synlig pappersstorlek 36 x 59 cm
789
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Olson, Erik, färtgräsnitt, Julbudskap, signerad , daterad 1962 och numrerad 39/300, 50 x 35 cm, detta är Olsons enda träsnitt
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 6h
Huberger, Tugomir, tryck på duk, stilleben, signerad i trycket, 32 x 99 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -63, 80 x 122 cm
802
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Gierow, Gösta, litografi, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
803
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Nilsson, Nils-Erik, olja, ängsstig, signerad, 33 x 24 cm
804
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Semenova, Olga, olja, stående kvinna, signerad, 50 x 50 cm
805
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 6h
Malmström, Hedvig, olja, stående akt, signerad, 135 x 85 cm
814
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 6h
Malmström, Hedvig, olja, knoppande träd, signerad, 92 x 73 cm
815
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 6h
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, gossporträtt, i förgylld ram i gustaviansk stil, total h 61 cm, smärre defekter
819
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 6h
Bemålat fotografi, 1900-talets början, flicka i folkdräkt, i gråmålad ram, total h 51 cm
820
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK