Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
156
Agnell, Olle, olja, "Vårallé I", signerad, 71 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
170
Werner, Nalle, lito, "Turnerspel", signerad och numrerad 1/10, synlig pappersstorlek 55 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
176
Werner, Nalle, lito, "Fönstret", signerad, daterad -58 och numrerad provtryck, synlig pappersstorlek 50 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
177
Werner, Nalle, lito, "Kristallskål", signerad och numrerad 17/20, synlig pappersstorlek 56 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
181
Lawrence, sir Thomas, efter honom, olja, "The Red boy" (Master Lambton), signerad F A Magnusson, 63 x 51 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
184
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
185
Stockenström, Albert von, olja, "Höst", signerad och daterad 1950, 57 x 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
192
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad XX/XXX, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
194
Benedetti, L, olja, Palzzo Ducale, Venedig, signerad, 50 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
195
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, åmynning med fartyg, monogramsignerad och daterad -01, 48 x 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
199
Tobiasse, Theo, färglito, "Bucolique à la théière", tryckt på vélin d'Arches, signerad och numrerad 10/310, bladstorlek 90 x 60 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
200
Bertini, Dante, olja, tolettescen, signerad, 48 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
205
Järnefelt, Kasper Waldemar, olja, fäbodar, signerad, 21 x 28 cm J var bror till målaren Eero Järnefelt
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
210
Johansson, Lars (Lasse), olja, gård med träd, signerad och daterad -59, 53 x 69 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
211
Olson, Axel, litografi, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, signerad och numrerad 206/310, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
214
Olson, Axel, litografi, redskap på kaj, signerad och numrerad 32/350, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
215
Ljunggren, Reinhold, efter, offset, Skonaren Linnea, tryckt signatur och numrering 271/310, synlig pappersstorlek 42 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
226
Mondriaan, Piet, efter honom, poster, Haags Gemeentemuseum, ed Art Editions 1983, bladstorlek 100 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
241
Arnolds, Gustav, olja, stilleben, signerad, 38 x 46 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
245
Jonson, Sven, färglito, portalen, signerad och numrerad HC XXXXVII/LX, synlig pappersstorlek 44 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
251
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "mårgon då fåglarna spelade", signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
261
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 9 st, "Marcuses skog", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
264
Ström, Carsten, olja, kustmotiv, signerad, 48 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
265
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
289
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, olja, porträtt av Dr John Alnutt Talbot (1805-58), Talbot Hill Plantation, Fayette, Howard County, Missouri, 77 x 64 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
293
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
294
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
299
Wallin, Margareta, olja, liggande akt, signerad, 33 x 41 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
305
Warhol, Andy, efter honom, soppburkar med soppa, 3 st, tryckt sign, framställda med tillstånd av The Warhol Foundation, h 10 cm, (Bäst-före-datum 2008...)
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
321
Green, Kulo, pastell, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
323
Börjesson, Ansgarius, olja, landskap, signerad och daterad -90, 24 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
324
Eichborn, Jack, olja, Skymning över Paris, signerad, 40 x 45 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
325
Okänd konstnär, olja med collage, komposition, otydligt signerad, 33 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
329
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med träd, ansikten och löv, signerad, 59 x 45 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
357
Ring, Ragnar, olja, 'Efter vårstormen', sign o dat 1967, 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
366
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
367
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Namnsdag på härbret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
370
Magnusson, Gillis, olja, motiv från gamla Förlösavägen, signerad och daterad -43, 39 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
372
Hermansson, Eric, olja, "Kofsa nabbe, mot Sternö", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
373
Löfgren, Clara, olja på målarpalett, blomsterstilleben, 27 x 37 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
374
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
379
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, signerade, varierande storlekar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
380
Okänd konstnär, etsning, handkolorerad, Tyresö slott, möjligen efter Prins Eugen, otydligt signerad, synlig pappersstorlek 16 x 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
381
Harmann, Béla, olja, får, signerad, 61 x 80 cm, minimal dukskada
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
382
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
383
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
385
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad provtryck, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
391
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Kräftfångst", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering40 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.