Laddar...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Avslutad
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
42
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
112
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti militära mössmärken mm
133
Parti militära mössmärken mm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
135
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stort parti medaljer mm, delvis silver
164
Stort parti medaljer mm, delvis silver
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stort parti mynt
168
Stort parti mynt
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti frimärke, delvis postfriska, FDC mm, 3 album
170
Parti frimärke, delvis postfriska, FDC mm, 3 album
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ordenstecken, rödguld och emalj, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, äldre modell, prov: adliga ätten von Mentzer, h 4 cm, vikt exklusive band 10,4 gram
237
Ordenstecken, rödguld och emalj, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, äldre modell, prov: adliga ätten von Mentzer, h 4 cm, vikt exklusive band 10,4 gram
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
275
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Slaglåspistol, M/1854 för Flottan, nummeridentisk nr 534, märkt Husqvarna 1855, l 42 cm, kolv med sprickor
310
Slaglåspistol, M/1854 för Flottan, nummeridentisk nr 534, märkt Husqvarna 1855, l 42 cm, kolv med sprickor
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
313
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
314
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
317
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
318
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
319
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sabel, stål med mässingsfäste, antagligen Ryssland, 1800-tal, kyrilliska förbandsbeteckningar, längd 88 cm, klinga anlupen
340
Sabel, stål med mässingsfäste, antagligen Ryssland, 1800-tal, kyrilliska förbandsbeteckningar, längd 88 cm, klinga anlupen
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti medaljer, Preussen
341
Parti medaljer, Preussen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sabel M/1867 för kavalleri, medföljer balja för trängtrupper, tot längd 111 cm
356
Sabel M/1867 för kavalleri, medföljer balja för trängtrupper, tot längd 111 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
401
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
404
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
405
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
442
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
473
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 400 - 4 600 SEK
Avslutad
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
482
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
620
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
643
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti äldre vykort
715
Parti äldre vykort
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Châtelaine/klockkedja, delvis förgyllt, bestående av monterade mynt, bland annat så kallat Nödmynt, total l 24 cm
773
Châtelaine/klockkedja, delvis förgyllt, bestående av monterade mynt, bland annat så kallat Nödmynt, total l 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
775
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
793
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Keris (Kris) i balja, Indonesien, 1900-tal, rikt damaskerad klinga, total l 48 cm
795
Keris (Kris) i balja, Indonesien, 1900-tal, rikt damaskerad klinga, total l 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
814
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Parti vykort, djur, barn, humor, topografi mm
816
Parti vykort, djur, barn, humor, topografi mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
853
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Avslutad
Faskinkniv i balja, M/1848, klinga stämplad Johan Svengren Eskilstuna, total l 61 cm
858
Faskinkniv i balja, M/1848, klinga stämplad Johan Svengren Eskilstuna, total l 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
860
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.