Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti militära mössmärken mm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stort parti medaljer mm, delvis silver
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stort parti mynt
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärke, delvis postfriska, FDC mm, 3 album
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Slaglåspistol, M/1854 för Flottan, nummeridentisk nr 534, märkt Husqvarna 1855, l 42 cm, kolv med sprickor
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sabel, stål med mässingsfäste, antagligen Ryssland, 1800-tal, kyrilliska förbandsbeteckningar, längd 88 cm, klinga anlupen
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti medaljer, Preussen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sabel M/1867 för kavalleri, medföljer balja för trängtrupper, tot längd 111 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 400 - 4 600 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Parti äldre vykort
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Châtelaine/klockkedja, delvis förgyllt, bestående av monterade mynt, bland annat så kallat Nödmynt, total l 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
775
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
795
Keris (Kris) i balja, Indonesien, 1900-tal, rikt damaskerad klinga, total l 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
814
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
816
Parti vykort, djur, barn, humor, topografi mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
853
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
858
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
860
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK