Laddar...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Avslutad
Skivspelare, Dual, 1209, 1900-talets 2:a hälft, lock med tejprester
238
Skivspelare, Dual, 1209, 1900-talets 2:a hälft, lock med tejprester
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti LEGO, järnvägsspår mm
240
Stort parti LEGO, järnvägsspår mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Plånbok, Louis Vuitton, "Brazza", dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, l 19 cm, medföljer ask samt dustbag, normalt bruksslitage
249
Plånbok, Louis Vuitton, "Brazza", dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, l 19 cm, medföljer ask samt dustbag, normalt bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
256
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
271
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
272
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
273
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
275
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 60 SEK
Avslutad
Solglasögon, Moschino by Persol M12, med konstpärlor M13, etikettsignerade samt märkta Made in Italy
284
Solglasögon, Moschino by Persol M12, med konstpärlor M13, etikettsignerade samt märkta Made in Italy
Slutpris800 SEK
Värdering1 900 - 1 000 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
285
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tvärflöjt, Trevor James London, i etui
290
Tvärflöjt, Trevor James London, i etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
293
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
294
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
295
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gitarr, Sheffield, akustisk, medföljer stämapparat AT-01A
303
Gitarr, Sheffield, akustisk, medföljer stämapparat AT-01A
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hockeyspel, Stiga 1900-talets 2 hälft, längd 89 cm
304
Hockeyspel, Stiga 1900-talets 2 hälft, längd 89 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Flätad korg, Madeira, diameter 54 cm
306
Flätad korg, Madeira, diameter 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bose Sound Link, längd 31 cm
307
Bose Sound Link, längd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
317
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Minnesdiplom, Baltiska Utställningen Malmö, tilldelat Anna Svensson, Bäckaskog, ed Skånska Lith Akt Bol Malmö, synlig pappersstorlek 58 x 39 cm
319
Minnesdiplom, Baltiska Utställningen Malmö, tilldelat Anna Svensson, Bäckaskog, ed Skånska Lith Akt Bol Malmö, synlig pappersstorlek 58 x 39 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brödlåda, Västra (!) Bageriföreningen Halmstad, 1900-talets mitt, stämplad Plywood Produkter Handen, l 75 cm
320
Brödlåda, Västra (!) Bageriföreningen Halmstad, 1900-talets mitt, stämplad Plywood Produkter Handen, l 75 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
321
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
327
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
328
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
329
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Humidor, bok och wengé (?), möjligen Donatus, invändigt med fuktgivare, -mätare och cigarrsnoppare, denna stämplad Donatus, l 25 cm
330
Humidor, bok och wengé (?), möjligen Donatus, invändigt med fuktgivare, -mätare och cigarrsnoppare, denna stämplad Donatus, l 25 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
331
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Etui till 3 cigarrer samt cigarrsnoppare, brunt läder, Mullberry, l 18 respektive 6,5 cm
336
Etui till 3 cigarrer samt cigarrsnoppare, brunt läder, Mullberry, l 18 respektive 6,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Victorinox Maverick, modell 24136, normalt bruksslitage, ej testad
337
Herrarmbandsur, stål, Victorinox Maverick, modell 24136, normalt bruksslitage, ej testad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Korthållare, Louis Vuitton, dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, 11 x 7 cm, normalt bruksslitage
338
Korthållare, Louis Vuitton, dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, 11 x 7 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Handväska, svart, pläglat läder, Mullberry, invändig med 4 fack varav 2 med blixtlås, Märkt Mullberry Made in England, l 32 cm, normalt bruksslitage
339
Handväska, svart, pläglat läder, Mullberry, invändig med 4 fack varav 2 med blixtlås, Märkt Mullberry Made in England, l 32 cm, normalt bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
341
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok, Forslund & Åkerström, "Björn Skifs, underhållande irrfärder", innehåller CD
346
Bok, Forslund & Åkerström, "Björn Skifs, underhållande irrfärder", innehåller CD
SlutprisInga bud
Värdering500 - 400 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
352
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
355
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
391
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sadel, Kiefer
392
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
401
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
411
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
412
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
413
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
414
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
421
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
422
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
423
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal, h 7 cm
435
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
437
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
439
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.