Laddar...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Avslutad
Dam/brudsadel, trä med djuphäftad, brun läderklädsel, 17-1800-tal, l 57 cm, skador
619
Dam/brudsadel, trä med djuphäftad, brun läderklädsel, 17-1800-tal, l 57 cm, skador
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
620
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vällingklocka, mässing på ekställning, Smålandsklockan, h 26 cm
626
Vällingklocka, mässing på ekställning, Smålandsklockan, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
628
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brasskärm, bemålad plåt, jugend, 1900-talets början, dekor av irisar, h 90 cm, slitage
630
Brasskärm, bemålad plåt, jugend, 1900-talets början, dekor av irisar, h 90 cm, slitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
631
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
633
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, bl. a  Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
635
Parti LP/singlar, bl. a Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
639
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
644
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
645
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
646
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
655
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
660
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tv, Philips, 42#
661
Tv, Philips, 42#
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
662
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
665
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
666
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fertilitetsdockor, 4 st, svärtad konstmassa, Ashanti-stil, 1900-tal, h 16-19 cm
669
Fertilitetsdockor, 4 st, svärtad konstmassa, Ashanti-stil, 1900-tal, h 16-19 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
673
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
674
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fickpluntor, 2 st, samt snapsglas, rostfritt, pluntor höjd 10-14 cm
677
Fickpluntor, 2 st, samt snapsglas, rostfritt, pluntor höjd 10-14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti barometrar mm, diameter 10-18 cm
680
Parti barometrar mm, diameter 10-18 cm
Slutpris350 SEK
Avslutad
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade, h 8 - 19 cm
686
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade, h 8 - 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti tomtar, mässingsljusstake mm
690
Parti tomtar, mässingsljusstake mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
691
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
692
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ridstövlar för dam, svart läder, Cavallo storlek 5 (38)
703
Ridstövlar för dam, svart läder, Cavallo storlek 5 (38)
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ridkavaj, svart polyester, Equipage, stl 10 år
704
Ridkavaj, svart polyester, Equipage, stl 10 år
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
708
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, kromad mässing, Hedlund & Co Eskilstuna, sekelskiftet 1900, h 23 cm
726
Ljusstakar, 1 par, kromad mässing, Hedlund & Co Eskilstuna, sekelskiftet 1900, h 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soppslev, nysilver, Mappin & Webb, 1900-talets 1 hälft, Kings´Pattern, l 35 cm
739
Soppslev, nysilver, Mappin & Webb, 1900-talets 1 hälft, Kings´Pattern, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oljerock, Barbour Border, stpl C42
750
Oljerock, Barbour Border, stpl C42
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Resetoiletteetui med accessoirer, ljusbrunt läder, art-déco, 1920-tal, l 28 cm
751
Resetoiletteetui med accessoirer, ljusbrunt läder, art-déco, 1920-tal, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljetunnelock, plåt, bemålad text "Gulf", dia 60 cm, bucklor, medföljer reklamskylt, offset modern tillverkning
752
Oljetunnelock, plåt, bemålad text "Gulf", dia 60 cm, bucklor, medföljer reklamskylt, offset modern tillverkning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
754
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Askfat, metall, sekelskiftet 1900, ekivok (dubbelsidig) dekor av kvinna, l 15 cm
755
Askfat, metall, sekelskiftet 1900, ekivok (dubbelsidig) dekor av kvinna, l 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
756
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.