Laddar...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Avslutad
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
568
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
577
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
579
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm
580
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm
583
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
586
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
599
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
600
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Golvvas, glaserad keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor, h 46 cm
607
Golvvas, glaserad keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor, h 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, kaffekanna med lock, koppar mm, kannans lock med skada
611
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, kaffekanna med lock, koppar mm, kannans lock med skada
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
614
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Thomas, Tyskland, matservis, porslin, ca 60 delar
625
Okänd designer för Thomas, Tyskland, matservis, porslin, ca 60 delar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin med metallmontage, polykrom underglasyrdekor av magnolia, modellnummer 1628, h exklusive lamphållare  33 cm, tillverkningsdefekt
627
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin med metallmontage, polykrom underglasyrdekor av magnolia, modellnummer 1628, h exklusive lamphållare 33 cm, tillverkningsdefekt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (?), blå underglasydekor, dia 22 cm
634
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (?), blå underglasydekor, dia 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
637
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
638
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
640
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål på fot, glad, dekor i violett graalteknik, signerad Studioglas, h 19 cm
641
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål på fot, glad, dekor i violett graalteknik, signerad Studioglas, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kähler, Niels A för Herman Kähler, Nästved, thekoppar med fat, 4 st, diameter fat 16 cm
647
Kähler, Niels A för Herman Kähler, Nästved, thekoppar med fat, 4 st, diameter fat 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
654
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
658
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
664
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, 14 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 9 + 1 kaffekoppar, 2 thekoppar samt sockerskål och gräddkanna
671
Westman, Marianne för Rörstrand, 14 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 9 + 1 kaffekoppar, 2 thekoppar samt sockerskål och gräddkanna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, kaffefat, 8 st, porslin; Mon Amie, design 1952; diameter 13 cm
672
Westman, Marianne för Rörstrand, kaffefat, 8 st, porslin; Mon Amie, design 1952; diameter 13 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brandt, Åsa, egen hytta, Eskilstuna, skål, glas, polykrom dekor, signerad, dia 27 cm, medföljer exemplar av Konstvärlden med reportage om konstnärinnan
679
Brandt, Åsa, egen hytta, Eskilstuna, skål, glas, polykrom dekor, signerad, dia 27 cm, medföljer exemplar av Konstvärlden med reportage om konstnärinnan
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, signerade, h 16-17 cm
681
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, signerade, h 16-17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, för Boda, flaska/vas, orange glasmassa, signerad, h 25 cm
682
Höglund, Erik, för Boda, flaska/vas, orange glasmassa, signerad, h 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda (Åfors?), skål, klarglas, "Fiesta", dia 25 cm, medföljer vas/burk, klarglas, oidentifierad signatur, h 16 cm
683
Vallien, Bertil för Boda (Åfors?), skål, klarglas, "Fiesta", dia 25 cm, medföljer vas/burk, klarglas, oidentifierad signatur, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson Melin, Signe för Boda Nova, efterrättsskålar på fot, 5 st, vitglaserade, h 10,5 cm
684
Persson Melin, Signe för Boda Nova, efterrättsskålar på fot, 5 st, vitglaserade, h 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, för Boda, vas, orange glasmassa, signerad, h 17 cm
687
Höglund, Erik, för Boda, vas, orange glasmassa, signerad, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wärff (Wolff), Ann för Kosta, ljuslyktor, 10 st glas, ”Snowball”, h 7,5 cm
688
Wärff (Wolff), Ann för Kosta, ljuslyktor, 10 st glas, ”Snowball”, h 7,5 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, tiger, polykrom underglasyrdekor, l 30 cm
705
Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, tiger, polykrom underglasyrdekor, l 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, matservisdelar, Rainbow, 20 st, design 1982
706
Vallien, Bertil för Rörstrand, matservisdelar, Rainbow, 20 st, design 1982
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vinglas, 4 st, munblåsta, Reijmyre, gustaviansk stil, h cirka 16,5 cm, oanvända i originalförpackningar
707
Vinglas, 4 st, munblåsta, Reijmyre, gustaviansk stil, h cirka 16,5 cm, oanvända i originalförpackningar
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
708
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Arcoroc, Frankrike, fiskfat, 6 st, härdat glas, fiskformade, gjuten signatur, l 26 cm
725
Okänd designer för Arcoroc, Frankrike, fiskfat, 6 st, härdat glas, fiskformade, gjuten signatur, l 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tvättservis, 4 delar, flintgods, Göteborg, 1900-talets början; tvättfat, handkanna samt 2 tvålaskar, fat dia 35 cm
727
Tvättservis, 4 delar, flintgods, Göteborg, 1900-talets början; tvättfat, handkanna samt 2 tvålaskar, fat dia 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palsby, Ole för Eva Trio, formar, 2 st (1 saknas), porslin, l 29 respektive 36 cm, oanvända i originalförpackning
734
Palsby, Ole för Eva Trio, formar, 2 st (1 saknas), porslin, l 29 respektive 36 cm, oanvända i originalförpackning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Jan för Orrefors, skål, kristall, "Marin", signerad, l 21 cm
736
Johansson, Jan för Orrefors, skål, kristall, "Marin", signerad, l 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ostkupa med underfat, glas, 1900-talets 1 hälft, fat dia 26 cm
737
Ostkupa med underfat, glas, 1900-talets 1 hälft, fat dia 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Julros, blå underglasyrdekor
738
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Julros, blå underglasyrdekor
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 30 cm
746
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 30 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti glas, iittala, bland annat karaff Tapio Wirkkala "Niva", samt olympisk ljusstake
747
Parti glas, iittala, bland annat karaff Tapio Wirkkala "Niva", samt olympisk ljusstake
Slutpris200 SEK
Värdering500 - 400 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för iittala, whiskyglas 12 st samt ölglas 11 st, Pallas, design 1983, i originalförpackningar
748
Wirkkala, Tapio för iittala, whiskyglas 12 st samt ölglas 11 st, Pallas, design 1983, i originalförpackningar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis, totalt 50 delar, Paadar, design 1970, h 5,5 - 15 cm
749
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis, totalt 50 delar, Paadar, design 1970, h 5,5 - 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
756
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.