Laddar...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
568
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
577
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
579
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
580
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
583
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
586
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
599
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
600
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
607
Golvvas, glaserad keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor, h 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
611
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, kaffekanna med lock, koppar mm, kannans lock med skada
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
614
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
625
Okänd designer för Thomas, Tyskland, matservis, porslin, ca 60 delar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
627
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin med metallmontage, polykrom underglasyrdekor av magnolia, modellnummer 1628, h exklusive lamphållare 33 cm, tillverkningsdefekt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
634
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (?), blå underglasydekor, dia 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
637
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
638
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
640
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
641
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål på fot, glad, dekor i violett graalteknik, signerad Studioglas, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
647
Kähler, Niels A för Herman Kähler, Nästved, thekoppar med fat, 4 st, diameter fat 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
654
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
658
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
664
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
671
Westman, Marianne för Rörstrand, 14 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 9 + 1 kaffekoppar, 2 thekoppar samt sockerskål och gräddkanna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
672
Westman, Marianne för Rörstrand, kaffefat, 8 st, porslin; Mon Amie, design 1952; diameter 13 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
679
Brandt, Åsa, egen hytta, Eskilstuna, skål, glas, polykrom dekor, signerad, dia 27 cm, medföljer exemplar av Konstvärlden med reportage om konstnärinnan
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
681
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, signerade, h 16-17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
682
Höglund, Erik, för Boda, flaska/vas, orange glasmassa, signerad, h 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
683
Vallien, Bertil för Boda (Åfors?), skål, klarglas, "Fiesta", dia 25 cm, medföljer vas/burk, klarglas, oidentifierad signatur, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
684
Persson Melin, Signe för Boda Nova, efterrättsskålar på fot, 5 st, vitglaserade, h 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
687
Höglund, Erik, för Boda, vas, orange glasmassa, signerad, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
688
Wärff (Wolff), Ann för Kosta, ljuslyktor, 10 st glas, ”Snowball”, h 7,5 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
705
Figurin, porslin, Lomonosov, 1900-talets 2 hälft, tiger, polykrom underglasyrdekor, l 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
706
Vallien, Bertil för Rörstrand, matservisdelar, Rainbow, 20 st, design 1982
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
707
Vinglas, 4 st, munblåsta, Reijmyre, gustaviansk stil, h cirka 16,5 cm, oanvända i originalförpackningar
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
708
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
725
Okänd designer för Arcoroc, Frankrike, fiskfat, 6 st, härdat glas, fiskformade, gjuten signatur, l 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
727
Tvättservis, 4 delar, flintgods, Göteborg, 1900-talets början; tvättfat, handkanna samt 2 tvålaskar, fat dia 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
734
Palsby, Ole för Eva Trio, formar, 2 st (1 saknas), porslin, l 29 respektive 36 cm, oanvända i originalförpackning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
736
Johansson, Jan för Orrefors, skål, kristall, "Marin", signerad, l 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
737
Ostkupa med underfat, glas, 1900-talets 1 hälft, fat dia 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
738
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Julros, blå underglasyrdekor
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
746
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 30 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
747
Parti glas, iittala, bland annat karaff Tapio Wirkkala "Niva", samt olympisk ljusstake
Slutpris200 SEK
Värdering500 - 400 SEK
748
Wirkkala, Tapio för iittala, whiskyglas 12 st samt ölglas 11 st, Pallas, design 1983, i originalförpackningar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
749
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis, totalt 50 delar, Paadar, design 1970, h 5,5 - 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
756
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.