Laddar...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
258
Lockskål, fajans, möjligen Bobergs Fajansfabrik, 1900-talets 1 hälft, dekor i rinneglasyr, signerad, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
259
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
260
Figuriner, porslin, 2 st, Schaubach Kunst Wallendorf, barn med djur, höjd 14 resp 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
263
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
279
Okänd designer för Lyngby Glas, glasservis, ca 45 delar, "Westminster", slipad dekor
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
280
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
286
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 20 st, höjd 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
287
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 22 st, höjd 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
289
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
292
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
305
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
311
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
313
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
314
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
316
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
333
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
340
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
343
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
347
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
353
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
386
Toikka, Oiva för Nuutajärvi Notsjö, kakfat, pressglas, "Kastehelmi", design 1964, etikettmärkt, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
396
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, handsignerad och etikettmärkt, h 18 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
397
Vallien, Bertil för Boda Åfors, lockask, glas, ur "Blå serien" från 1965, etikettmärkt, h 18 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
401
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
407
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
415
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
431
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
445
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
446
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
447
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
450
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
455
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
460
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
464
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
481
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
484
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
491
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
505
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
511
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
524
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
527
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
532
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
534
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
535
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
553
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
557
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
562
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
563
Sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, h 7 respektive 8 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.