Laddar...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Avslutad
Lockskål, fajans, möjligen Bobergs Fajansfabrik, 1900-talets 1 hälft, dekor i rinneglasyr, signerad, diameter 13 cm
258
Lockskål, fajans, möjligen Bobergs Fajansfabrik, 1900-talets 1 hälft, dekor i rinneglasyr, signerad, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
259
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, porslin, 2 st, Schaubach Kunst Wallendorf, barn med djur, höjd 14 resp 15 cm
260
Figuriner, porslin, 2 st, Schaubach Kunst Wallendorf, barn med djur, höjd 14 resp 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
263
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lyngby Glas, glasservis, ca 45 delar, "Westminster", slipad dekor
279
Okänd designer för Lyngby Glas, glasservis, ca 45 delar, "Westminster", slipad dekor
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
280
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 20 st, höjd 18 cm
286
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 20 st, höjd 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 22 st, höjd 18 cm
287
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 22 st, höjd 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
289
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
292
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
305
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
311
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
313
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
314
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
316
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
333
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
340
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
343
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
347
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
353
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Toikka, Oiva för Nuutajärvi Notsjö, kakfat, pressglas, "Kastehelmi", design 1964, etikettmärkt, h 26 cm
386
Toikka, Oiva för Nuutajärvi Notsjö, kakfat, pressglas, "Kastehelmi", design 1964, etikettmärkt, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, handsignerad och etikettmärkt, h 18 cm
396
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, handsignerad och etikettmärkt, h 18 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Åfors, lockask, glas, ur "Blå serien" från 1965, etikettmärkt, h 18 cm
397
Vallien, Bertil för Boda Åfors, lockask, glas, ur "Blå serien" från 1965, etikettmärkt, h 18 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
401
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
407
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
415
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
431
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
445
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
446
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
447
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
450
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
455
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
460
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
464
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
481
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
484
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
491
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
505
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
511
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
524
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
527
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
532
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
534
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
535
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
553
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
557
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
562
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, h 7 respektive 8 cm
563
Sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, h 7 respektive 8 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.