Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Svipdag, Elin, olja, "Liljorna", signerad och daterad 1953, 57 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Amaryllis", signerad och daterad -47, 61 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kamasa, Tadeusz, olja, stadsmotiv, signerad, 38 x 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Petersen, Hans Meyer, litografi, komposition, signerad och numrerad 66/150, daterad -95, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Brachmann, Robert, olja, kvinnoporträtt, signerad, 75 x 64 cm, färgsläpp
Slutpris4 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Singer, J, sekelskiftet 1900, porträtt av man i turban, signerad, 68 x 51 cm, skador
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Träsnitt (?), handkolorerat, möjligen ur inkunabel, nattvardsscen, text "Das Heilig Blut Herr Jesu Christ zu Waltdürn im Corvoral ist", pappersstorlek 55 x 40 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Luopot, Charles, tillskriven, pastell, stående kvinna, (stämpel?)signerad Ch Loupot, 128 x 89,5 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrmålning på porslin, sekelskiftet 1900, Kristus, i förgylld mässingsram, a tergo etikett Linder Lucerne, total h 10,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Malmström, Hedvig, olja, landskap, signerad, 38 x 52 cm, smärre färgsläpp
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, stadsbild, signerad Nygren, 41 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Verde, Vincent, olja, "Den hidtil ukendte", signerad, a tergo dedikation, 40 x 23 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson Ove, olja på pannå, "Dansen går", signerad och daterad -86, 60 x 50 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herder, Lars, teckning, kvinnoporträtt, signerad, synlig pappersstorlek 20 x 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Erixson, Sven X:et efter honom, färgserigrafi, "Dansbanan Tumba" utförd 1969 av Ove Lööf efter målning av X:et, numrerad 306/360, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 56 x 66 cm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Arnesen, Frank, olja, surrealistisk komposition med båtar, signerad, 92 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, akvarell, motiv från Veliko Tarnovo, Bulgarien, otydligt signerad, daterad -91, synlig pappersstorlek 23 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kunicki, Alexander, olja, motiv från Mallorca, signerad, 40 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, akvarell, "Pir," otydligt signerad, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larsen, Erik, olja, teaterscen, signerad, 60 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK