24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
Förtjänstmedalj, 23 och 18 karat (kronan) rödguld, "För nit och redlighet i rikets tjänst", Gustav VI Adolf, guldvikt cirka 13 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fällknivar, 4 st, metall, så kallade sailors´ knives, 1800-tal, l 11 - 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snapplåsgevär, så kallat Kabylgevär, arabiskt kulturområde, 17-1800-tal, l 108 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj för långvarig trogen tjenst, sannolikt Karl XIV Johan (1818-44), med original rosett
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti myntkassetter, -kuvert mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sedel, 500 Rubel, Nikolaj II 1912, framstår närmast ocirkulerad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti mynt, sedlar, FDC mm
Slutpris2 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833, graverad av Carl Mellgren, vikt 38 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652, myntort Säter
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, Danmark, 13 st, 2 kroner, 18-1900-tal, total vikt 195 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Numismatik, 4 bd; Sveriges besittningsmynt, Svensk myntförteckning 1818-1988, Den svenska mynthistorien 17191818 samt Sveriges och dess besittningars guldmynt och riksdaler
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Böcker; parti numismatik mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sjökort, The East Coast of Scotland, Royal Navy 1871, 104 x 192 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sjökort, The Adriatic Sea 1871, 128 x 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK