Laddar...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
256
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
262
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
265
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal, längd 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
280
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
283
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
285
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
310
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
327
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
329
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
332
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
334
Böckman, Edgar för Höganäs, skål, lysterglaserat flintgods, diameter 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
337
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
339
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
354
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
356
Stort pari skäppor, glaserad keramik, varierande storlek
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
358
Okänd designer, golvvas, glas, dekor i blått underfång, h 103 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
361
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
362
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
383
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
401
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
403
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
405
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
417
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 - 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
433
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
440
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
444
Severin, Bent för Lyngby Porcelain, mat- och kaffeservis porslin, "Tangent", design 1963, ca 25 delar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
454
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
486
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
487
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
488
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
490
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
496
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
498
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
517
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
538
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, Koka Brun, design 1953, h 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
552
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
565
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
573
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
574
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, DECO, Helsingborg, h 9,5 respektive 14 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
576
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
577
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
578
Kedelv. Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i rött och vitt underfång, signerad och daterad 67, höjd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
579
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
583
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
584
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
587
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.