Laddar...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
341
Henriksen, William, olja, åparti, signerad och daterad 1924, 45 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
342
Okänd konstnär, olja, stilleben med kanna och frukter, 62 x 80 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
343
Okänd konstnär, olja, åparti med hus, monogramsignerad och daterad -26, 46 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
347
Kronberg, Julius, akvarellerad teckning, mytologisk scen, sannolikt skiss till takmålning, osignerad, mått inklusive ram 46 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
348
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, marinmålning, otydligt signerad, 48 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
363
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
364
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
371
Rosén, Kjell, olja, Fjällsjö, signerad och daterad -46, 33 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
372
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
373
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
375
Friberg, Roj, färglito, ravin, signerad, daterad -74 och numrerad 138/180, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
382
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, signerad och daterad -69, synlig pappersstorlek 31 x 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
384
Börje, Gideon, olja, "Cypresser i solnedgång", signerad, 58 x 66 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
385
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad Leblanc, 69 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
413
Lindskog, Håkan, akvarell, "Nordisk forsprelude", signerad och daterad 2007, synlig pappersstorlek 49 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
414
Parti grafik och måleri, varierande storlekar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
415
Myllykangas, Aino, färgetsning, "Vingslag mellan oss", signerad och numrerad 32/60, synlig pappersstorlek 34 x 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
422
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 5 st, spelman, signerade, ca 44 x 60 cm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
423
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, bl. a fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerade och numrerade EA, ca 46 x 58 cm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
424
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
425
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
426
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
428
Irvall, Stig, olja, fjällsjö, signerad, 79 x 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
429
Agnell, Olle, olja, "Sommarkväll", signerad, 77 x 100 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
430
Hallberg, Lars, akryl, "Augusti", signerad och daterad 1990, a tergo utställningsetikett, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
431
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner", litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
448
Norrman, Solveig, färglitografi, komposition med drake, signerad, daterad -72, numrerad 199/200, synlig pappersstorlek 44 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
459
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
460
Malmström, Hedvig, hinterglasmalerei, hus och träd, signerat, 44 x 36 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
461
Schrag, Julius, tillskriven, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
463
Schrag, Julius, tillskriven, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 68 x 55 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
468
Olson, Erik, färglitografi, "Påskmorgon", signerad, daterad 1955 och numrerad 201/250, synlig pappersstorlek 37 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
471
Okänd konstnär, digital print, kretskort, synlig pappersstorlek 90 x 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
472
Newton, Helmut, efter, offset, "Roselyne, Chateau d'Arcangues, France 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
473
Newton, Helmut, efter, offset, "Debra Winger, Los Angeles 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
474
Newton, Helmut, efter, offset, "Catherine Denevue, Paris 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
475
Newton, Helmut, efter, offset, "Heiniken, Monte Carlo 1978", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
506
Karta, kopparstucken, Regniae & Insulae Siciliae, Homanns efterträdare 1747, synlig pappersstorlek 48 x 56 cm, marginalrevor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
519
Pedersen, Nancy, batiktavlor, 2 st, motiv med kvinnor, signerade, 75 x 91 respektive 91 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
522
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
524
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
525
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
526
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
533
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
535
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
545
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
548
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
568
Skolplansch, gamla Tysklands gränser, längd 215 cm, höjd 186 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.