Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
241
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
248
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
267
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
269
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
270
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
271
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
281
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
282
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
283
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
284
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
285
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål,  fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
291
Skål, fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
304
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
306
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
308
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
309
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
311
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
312
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal,
313
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,
315
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
318
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
325
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
327
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
328
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
346
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna,
347
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
351
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
353
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
356
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, skulptur,
357
Okänd designer, Murano, skulptur,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Boda, vas,
358
Backström, Monica för Boda, vas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
363
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
366
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
369
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
380
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,
382
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
387
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
389
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
392
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
393
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
396
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
410
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
412
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
417
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
418
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
423
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
424
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
426
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.