Laddar...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
290
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
388
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft,  längd 44 cm
395
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, längd 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, stämplad Durs Egg London 1840-tal, 6-pipig, längd 21 cm
397
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, stämplad Durs Egg London 1840-tal, 6-pipig, längd 21 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
407
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
443
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
444
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
447
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
454
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
484
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
486
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti filateli, Sverige, postfriska, nominellt värde ca 700 kr
528
Parti filateli, Sverige, postfriska, nominellt värde ca 700 kr
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
564
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
586
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
601
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
602
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver
701
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gevär samt pistol, replikor, modern tillverkning
707
Gevär samt pistol, replikor, modern tillverkning
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Luftpistol i låda, FB Record, 4,5 mm
708
Luftpistol i låda, FB Record, 4,5 mm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soft Air Gun i låda, Repeatair 1008
709
Soft Air Gun i låda, Repeatair 1008
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
763
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
764
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
783
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti militära medaljer och plaketter från Hallands regemente, dokumentation medföljer
784
Parti militära medaljer och plaketter från Hallands regemente, dokumentation medföljer
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.