Auktion söndagen den 31/3 kl 16
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, längd 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, stämplad Durs Egg London 1840-tal, 6-pipig, längd 21 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti filateli, Sverige, postfriska, nominellt värde ca 700 kr
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gevär samt pistol, replikor, modern tillverkning
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luftpistol i låda, FB Record, 4,5 mm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soft Air Gun i låda, Repeatair 1008
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti militära medaljer och plaketter från Hallands regemente, dokumentation medföljer
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK