Laddar...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
597
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
611
Okänd designer, stegpall, lackerad metall och trä, 1900-talets mitt, h 64 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
612
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
613
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, grönlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
614
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
621
Krog, Bent (för Magnus Olesen?), klädhängare, krom, etikettmärkt, h 175 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
623
Okänd designer för Brink Möbler, Gelsted, Danmark, satsbord, 2 st, palisander, brännstämplade, b 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
624
Okänd designer, pall, teak, daterad 1958, l 69 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
627
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
634
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
635
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
637
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
643
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
647
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
648
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
659
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
666
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
674
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
679
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
686
Stegstol, fur, renoverad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
699
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
700
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolar, vitmålat trä, "Herrgården", totalt 239 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
712
Armstol, mahogny, empiretyp, antagligen Ryssland/Baltikum, 1800-tal, dekor av akantus
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
758
Piedestaler, 3 st, bemålat trä och papp, höjd 62 - 85 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
813
Pall, svarvad och bonad ek med brun konstläderklädsel, 1800-talets slut, lägsta h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.