Laddar...
Februariauktion
Auktion:
25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
595
Andersson, Arthur för Wallåkra, golvvas/urna, saltglaserat stengods, signerad, höjd 39 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
596
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
599
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, hänkelskål, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Ava Köhlin, längd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
610
Bålskål, benporslin, Spode, omkring 1970, kinesicerande dekor i guld mot fond i powder blue, given av borgmästare i Stoke-on-Trent 1970, dia 26 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
621
Lockurna, porslin, Thomas, 1900-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
630
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
631
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
640
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
643
Lundin, Ingeborg för Orrefors, chmpagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
644
Okänd designer för Thomas, Bavaria, matservis, 58 delar, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stiliserade blommor
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
647
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, fat, glaserat lergods, modell 4064, "Dekor B", kvinna och fågel, signerat, 32,5 x 32,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
649
Golvvas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger av kvinnor och barn i landskap mm, h 62 cm, medföljer senare träsockel
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
650
Poli, Flavio för Murano, vas, slipat glas, dekor i grönt och blått underfång, h 16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
652
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", organisk form, signerad, botten med gåvotext daterad 1952, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
653
Weidlich, Emil för Elme, vas, optikblåst glas, slipad dekor av man med treudd, signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
654
Golvvas, Kina, dekor av fåglar och växtlighet, 1900-talets 2 hälft, höjd 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
658
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, frostat glas med mässingsmontage, modell RD1319, dekor i rött underfång, signerad, h inklusive lampfäste 43 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
663
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe, modellnummer 3003G, stämpelsignerad, h 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
683
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, dekor av marina djur och växter, modell 206, design 1940, h 21 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
689
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
696
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
697
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
698
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
699
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
711
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
713
Okänd dansk (?), designer, vas/flaska, koboltglas, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
718
Skinkfat samt kanna, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformade, fat l 48 cm, fat med nagg, någon missfärgning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
719
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat samt såskanna, flintgods, jugend, 1900-talets början, fat längd 53 cm, missfärgningar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
725
Mat- kaffe- samt theervisdelar, porslin, B&G, Lövfald, ca 75 delar,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
728
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av Fo-hundar, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare borrad för lampmontage, h inklusive lamphållare 43 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
745
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
747
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas samt skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkta, h 9 respektive 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
748
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
749
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
750
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
751
Okänd designer (Eva Englund?), skål samt skålfat, turkos glasmassa, dia 17 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
752
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
772
Okänd designer för Villeroy & Bosch, kaffe- samt matservisdelar, porslin, "Foglia", design 1989, ca 24 delar
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
779
Vaser, 2 st, glas, BG Ekeberga, dekor i grönt respektive blått underfång, etikettsignerade, h 46 cm, 1 med slipningar på fot
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
800
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 10 st, glas, Fuga, design 1953, dia
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
804
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
805
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, vas, glaserat stengods, organisk form, signerad och etikettmärkt, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
806
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
827
Addin, Curt Magnus, egen verkstad, Glumslöv, vas, glaserat stengods, geometrisk dekor, signerad h 33 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
838
Askkopp, glaserat porslin, WWI, "Gulaschbaronen", h 12 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
839
Parti modernt glas och porslin, Koka Blå, Uppsala Ekeby samt Iittala
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
845
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, signerad och etikettmärkt, l 30 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
846
Larson, Lisa för K-Studion, spargris, glaserat stengods, signerad, l 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.